Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda vitamin D düzeyi ve lipid parametrelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 532727
  2. Yazar: EZGİ YARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Vitamin D eksikliği dünyada ve Türkiye'de yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Vitamin D düzeyi düşüklüğü ve dislipidemi arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalarda birbiriyle çelişen sonuçlar karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı vitamin D düzeyi düşük olan tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanılı hastalarda lipid parametrelerinin olumsuz etkilenip etkilenmediğini saptamaktır. Gereç ve yöntemler:Çalışmaya Haziran-Ağustos 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Klinik ve Poliklinikleri'ne başvuran, tip 2 DM tanılı 79 hasta dahil edildi. Hastalar vitamin D düzeylerine göre 3 gruba ayrıldı. D vitamin düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim:Vitamin D deficiency in the world and is a common health problem in Turkey. In studies investigating the relationship between low vitamin D levels and dyslipidemia, there are conflicting results. The aim of our study was to determine whether lipid parameters are adversely affected in patients with type 2 diabetes mellitus (DM) with low vitamin D levels. Materials and Methods:The study was carried out between June and August 2017 in Turkish Republic. 79 patients with type 2 DM who were admitted to the Internal Medicine Clinics and Polyclinics of Haydarpaşa Sample Health Research and Application Center were included in the study. Patients were divided into 3 groups according to vitamin D levels. Group 1 with vitamin D