0.2 tesla düşük alan güçlü açık manyetik rezonans cihazının karpal tünel sendromu tanısındaki etkinliği ve klinik kullanımdaki yeri
- Tez No: 532732
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT GÜLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda klinik ve elektrodiagnostik incelemesi karpal tünel sendromu pozitif olan hastalarda düşük alan güçlü (0.2 Tesla) manyetik rezonans cihazının karpal tünel sendromu tanısındaki etkinliği ve klinik kullanımdaki yerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ortopedi polikliniğine el ve el bileği bölgesi şikayetleri ile başvuran, fizik bakı bulguları karpal tünel sendromunu düşündüren, yapılan elektrodignostik inceleme sonucu karpal tünel sendromu lehine pozitif olan 52 hastanın 86 el bileğine manyetik rezonans uygulandı. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sonuçları esas olarak elektrodiagnostik inceleme bulguları ile karşılaştırıldı; ayrıca fizik bakı ve operasyon bulguları ile de mukayese edildi. Yapılan MRG'de, 86 olgunun 80'ninde (%93) median sinir trasesinde T2A serilerde sinyal artışı, 75'inde (%87.2) fleksör retinakulumda palmar yaylanma, 42'sinde (%48.8) median sinirde yassılaşma tespit edilmiş olup karpal tünel sendromunu saptamada MR için duyarlılık %93.02 (85.42 - 97.38), pozitif tahmin değeri %100 (95.45 – 100.00) bulunmuştur. Sonuç olarak düşük alan güçlü (0.2 Tesla) açık manyetik rezonans cihazının karpal tünel sendromu tanısında, tedavi planlamasında ve takibinde etkin bir şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the efficiency of 0.2 T low-field open MR scanner in the diagnosis of carpal tunnel syndrome in patients with positive carpal tunnel syndrome findings according to their clinical and electrodiagnostic signs; and also to evaluate its role in clinical practice. Magnetic resonance imaging (MRI) was done for 86 wrists of 52 patients who applied to the orthopedics department with complaints of hand and wrist pain and whose physical findings and electrodiagnostic results implied positivity for the presence of carpal tunnel syndrome. MR findings were basically compared with the electrodiagnostic test results; but comparisons with the physical and operative findings were done, also. MR examinations revealed T2 signal intensity increases at the median nerve tract in 80 (93%), palmar bowing at the flexor retinaculum in 75 (87.2%), and flattening of the median nerve in 42 (48.8%), of the 86 wrists, which were each accepted and evaluated as individual cases. The sensitivity and positive predictive value of MRI were found as 93.02% (85.42-97.38) and 100% (95.45-100.00), respectively. In conclusion, we think that 0.2T low-field open MR scanner can be used effectively in the diagnosis, treatment planning, and follow-up of patients with carpal tunnel syndrome.