Kemik kontüzyonunun saptanması ve beraberindeki diz içi patolojilerin tanısında 0.2 tesla açık manyetik rezonans cihazının etkinliği
The efficacy of 0.2 tesla open magnetic resonance imaging (mr) scanner in the detection of bone contusion and affiliated knee joint disorders
  1. Tez No: 554981
  2. Yazar: AYŞE SELCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZKURT GÜLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda düşük alan güçlü (0.2 Tesla) açık manyetik rezonans cihazının, diz eklemini oluşturan kemik yapılardaki kontüzyonun saptanması ve beraberindeki ilişkili diz içi patolojilerin gösterilmesindeki tanısal etkinliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ortopedi polikliniğinden meniskopati veya ligamentöz patoloji ön tanısıyla Radyoloji Bölümü'ne gönderilen 562 olguya diz eklemine yönelik manyetik rezonans inceleme uygulandı. Çalışmamıza, herhangi bir travma klinik öyküsüne yönelik klinik bilgisi olmayan ve direkt radyogramlarında kemik kontüzyonuna spesifik bir görünüm izlenmeyen, sadece manyetik rezonans incelemede kemik kontüzyonu saptanan 102 hasta (54 erkek, 48 kadın ve yaş ortalaması 38,1 ±14 yıl) alındı. Olguların 52'sinde (% 51,0) femur medial kondil kontüzyonu, 46'sında (% 45,1) femur lateral kondil kontüzyonu, 65'inde (% 63,7) tibia medial plato kontüzyonu, 54'ünde (% 52,9) tibia lateral plato kontüzyonu tespit edildi. Ayrıca olguların 87'sinde (% 85,3) medial menisküs hasarı, 41'inde (% 40,2) lateral menisküs hasarı, 46'sında (% 45,1) ön çapraz bağ hasarı, 9'unda (% 8,8) arka çapraz bağ hasarı, 93'ünde (% 91,2) sinovyal mayi saptandı. Çalışmamızda ön çapraz bağ hasarı olan hastalarda % 100 oranında lateral kompartman hasarı saptanmıştır. Femoral lateral kondil kontüzyonu bu hastalarında % 69'unda ve tibia lateral plato kontüzyonu da bu hastaların % 76'sında tespit edilmiştir. Sonuç olarak düşük alan güçlü (0.2 Tesla) açık manyetik rezonans cihazının diz eklemi bölgesindeki kemik dokulara ait kontüzyonun saptanması ve beraberindeki ilişkili eklem içi patolojilerin gösterilmesinde etkin bir şekilde kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this study was to investigate the diagnostic efficiency of 0.2 Tesla low-field MR scanner in the detection of contusion in the bony structures comprising the knee joint, and also in the demonstration of other knee joint disorders associated with this condition. Knee MR examinations of 562 patients referred to the radiology department from the orthopedics&traumatology outpatients unit with the diagnosis of meniscopathy and/or ligamentous pathology, were performed. 102 patients (54 males and 48 females, with a mean age of 38.1+14 years) who did not give a clinical data concerning trauma and whose direct roentgenograms did not reveal any findings regarding, but whose MR examinations revealed the presence of, bone contusion, were included in the study. Femoral medial condylar contusions were detected in 52 cases (51,0%), while in 46 cases (45,1%) there were femoral lateral condylar contusions. Also, tibial medial plateau contusions were found in 65 of these cases (63,7%), while in 54 cases (52,9%) there were tibial lateral plateau contusions. In addition to these findings, medial meniscus damage in 87 cases (85,3%), lateral meniscus damage in 41 cases (40,2%), anterior cruciate ligament (ACL) damage in 46 cases (45,1%), posterior cruciate ligament damage in 9 cases (8,8%), and synovial fluid in 93 cases (91,2%), were also detected. A striking finding of our study revealed that all of the patients who had ACL damage also had lateral compartment injury. Femoral lateral condylar contusions were present in 69%, and tibial lateral plateau contusions were present in 76%, of these patients, respectively. In conclusion, we had the strong impression that 0.2 Tesla open MR scanners may be effectively and reliably used in the demonstration of contusion regarding the bony structures of the knee joint, and affiliated joint pathologies.