Yaparak yaşayarak öğrenme yönteminin 5. sınıf öğrencilerinin astronomiye karşı tutumlarına ve fen öğrenme motivasyonlarına etkisi
Effect of learning to live by doing approach on attitudes and science motivations of 5. class students towards astronomy
  1. Tez No: 532758
  2. Yazar: EZLEM DOĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı, 5. sınıf öğrencilerinin Astronomi konularına karşı tutumları ve Fen öğrenme motivasyonlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Akdeniz Üniversitesi içerisinde bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevine gelen Antalya ilindeki 300 tane 5. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma, iki ya da daha fazla değişken arasında birlikte değişimlerini belirlemeyi amaçladığı için tarama modellerinden korelasyon türü ile basit tarama ve aynı zamanda bir öğretim yılı içerisinde tek tek Astronomiye tutumları ve Fen öğrenmeye yönelik motivasyonları gibi değişkenlerin zamana bağlı olarak değişimleri incelendiği için tekil tarama modellerinden zamansal tarama (izleme) modelinde bir araştırmadır. Bu yönüyle araştırma betimsel bir nitelik taşımaktadır. Çalışmada veri toplama aracı Türk (2015) geliştirdiği“Astronomi Tutum Ölçeği”ve Dede ile Yaman (2008) geliştirdiği“Fen Öğrenme Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verileri SPSS programına göre hesaplamıştır. Anlamlı olup olmadığını belirlemek için Astronomiye ve Fen öğrenmeye karşı olan tutumlarından elde edilen puanların analizi için, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Tutumların ve motivasyonların karşılaştırılmasında Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, Antalya ilinde bulunan 5. sınıf öğrencilerinin Astronomi tutumlarının ve Fen öğrenme motivasyonlarının olumlu ve pozitif yönde geliştiği ve gelişmeye devam ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes of fifth grade students towards astronomy lessons and their impact on science learning motivations.The sample of the study consists of 300 fifth grade students in the province of Antalya coming to TUBITAK Natıonal Observatory in Akdeniz University. Since the research aims to determine the existence of coexistence between two or more variables, it is important to distinguish between the types of correlation from the scanning models and the simple scanning, as well as the individual attitudes towards Astronomy and the motivations for learning science in a given academic year. This is a research in the temporal screening (monitoring) model. In the study, Astronomy Attitude Scale Y developed by Türk (2015) and Science Learning Motivation Scale Tut developed by Dede and Yaman (2008) were used. Calculated data according to SPSS program. Independent groups t-test and one-way ANOVA test were used to analyze the scores obtained from their attitudes towards astronomy and science learning to determine whether they were meaningful. Pearson correlation test was used to compare the attitudes and motivations. At the end of the study, it can be said that the astronomy attitudes and the motivation of science learning in the 5th grade students in Antalya were positive and positive and they continued to develop.