Problem kurma etkinliklerine dayalı öğrenme ortamının öğrencilerin problem çözme ve problem kurma başarılarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of learning enviroment-based learning environment of problems according to the students problem solving and problem-building achievements
- Tez No: 532773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı; problem kurma etkinliklerine dayalı öğrenme ortamının öğrencilerin problem çözme ve problem kurma başarısına göre değerlendirilmesidir. Çalışmada yöntem olarak; problem kurma etkinliklerinin öğrencilerin problem çözme ve problem kurma başarılarını belirlemeye yönelik olarak eylem araştırması yöntemi ve tek gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma Isparta ilinin Şarkikaraağaç ilçesindeki bir ortaokulda bulunan 20 beşinci sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada“doğal sayılarla işlem yapmayı gerektiren problemleri çözer ve kurar”kazanımına yönelik hazırlanan yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış problem kurma etkinlikleri 5 hafta boyunca öğrencilere uygulanmıştır. Etkinliklerin uygulama bölümünde öğrenciler gözlenmiş, elde edilen gözlemler not edilmiştir. Hazırlanan problem çözme başarı testi (PÇBT) ve problem kurma başarı testi (PKBT), ön-test ve son-test olarak öğrencilere uygulanmıştır. Tüm etkinliklerin sonunda görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda problem kurma etkinliklerinin öğrencilerin problem kurma başarılarını ve problem çözme başarılarını artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the learning environment based on problem-building activities according to the problem solving and problem-building success of the students. As a method in the study; Action research method and single group quasi-experimental design were used to determine the students' problem solving and problem-building success of the problem-building activities. The study was conducted with the participation of 20 fifth grade students in a secondary school in the town of Şarkikaraağaç in Isparta province. In this study, structured and semi-structured problem-building activities prepared for the outcome learning 'solving and establishing problems requiring processing with natural numbers' were applied to students for 5 weeks. Students were observed in the practice of the activities and observation was taken notes. Prepared problem solving achievement test (PCT) and problem-building achievement test (PCT) were applied to pre-test and post-test students. At the end of all the activities, interviews were made with the students. As a result of the research, it was determined that problem-building activities increased the students' problem-building success and problem-solving success.