Katılım ve konvansiyonel bankaların iktisadi büyümeye etkisi: Karşılaştırmalı ampirik analiz Türkiye örneği
Effects of conventional and participation banks on economic growth: Comparatively empirical analyses evidence from Turkey
- Tez No: 532772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanayi Devrimi sonrası türetilen iktisadi büyüme kavramı özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin iktisadi kalkınması için son derece önemlidir. Gelişmekte olan ülkeler için kurumların, özgürlük ve hukuk düzenlerinin gelişme aşamasında olması iktisadi büyüme gibi pek çok alanla doğrudan etki temasına sahip bir kavramı daha da önemli hale getirmiştir. İktisadi büyüme olgusuna Türkiye özelinden bakılan bu çalışmada bankacılık kurumu ve iktisadi büyüme incelenmiş, katılım bankaları ve konvansiyonel bankalar olmak üzere daha spesifik bir açıdan yaklaşılmıştır. 2006 – 2017 yılları arası çeyrek dönemlik veriler kullanılarak iktisadi büyümeyi temsilen Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla verileri ile bankaların finansal sisteme olan etkilerini ölçmek için konvansiyonel ve katılım bankalarının kredi hacim verileri kullanılmıştır. Adf birim kök testi ile durağanlıkları sınanan serilerin Zivot – Andrews testi ile yapısal kırılma noktaları belirlenmiştir. Johansen eşbütünleşme testi uygulanan değişkenler arasında uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisine dair izlere rastlanmamıştır. Granger nedensellik testi ile nedensellik ilişkileri test edilen değişkenlerin aralarında uzun dönemde hem tek yönlü hem de iki yönlü nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of economic growth, which has become one of the important subject after the Industrial Revolution, has been particularly important for developing countries such as Turkey. The development in liberty and legal order and institutions in developing countries, have made the economic growth which has direct influence with many areas even more important. In this study, we look at the notion of economic growth from the case of Turkey, relationship of economic growth and banking institutions are examined, participation banks and conventional banks are approached from a more specific angle. Using the quarterly data between 2006 and 2017, to measure the effects of the banks on the financial system the credit volume data of the conventional and participating banks and for the economic growth the GDP figures were used. Series tested by Adf unit root test, structural breaking points were determined by the Zivot - Andrews test. There is no evidence of long term cointegration relationship between the Johansen cointegration test variables. The relationship was not found to be related to the one-way or two-way causality in the long run with Granger causality test.