Vamık Volkan ve Türk siyasal hayatının psiko-politik analizi
Phsycho- political analysis and Turkish political life of Vamik Volkan
  1. Tez No: 532777
  2. Yazar: İPEK KERVANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın odak noktası politik psikoloji ve bu alanda dünyada bir çok ülke tarafından Nobel barış ödülüne aday gösterilmiş olan ve politik psikolojinin deha profesörü olarak tanımlanan Vamık D. Volkan'ın yapmış olduğu çalışmalarıdır. Politik psikolojinin diğer bilim dalları ve disiplinlerle olan ilişkisi araştırılmıştır. Türkiye'de daha önce Vamık Volkan hakkında eserleri ve çalışmalarını ele alarak bir tez yazılmamıştır. Araştırmada Volkan'ın yayınlanmış 30 Türkçe kitabı ve 34 İngilizce kitaplarının içinde özellikle politik psikoloji alanında olanlar kullanılmıştır. Çalışmada konular ve makaleler çoğunlukla Volkan'ın Türkiye'de yaptığı araştırma ve çalışmaların analizine göre incelenmiştir. Araştırma süresince elde edilen veriler ve yapılan literatür taramasından çıkan sonuçlarla metin analizi yapılmıştır. Araştırma sürecinde Volkan'ın üzerinde en çok durduğu“Atatürk'ün psiko-biyografisi, kürt sorunu, terör ve terörist kimliği, Abdullah Öcalan'ın psiko-biyografisi, etnik çadır metaforu, seçilmiş travmalar, seçilmiş zaferler ve kürt sorunu”gibi konular detaylı incelenmiştir. Vamık Volkan, Atatürk'ü ele aldığı çalışmasını psikolojik evreleri inceleyerek kaleme almıştır. Bu ülküleştirilmiş liderin de bir iç dünyası olduğunu, hayatındaki karşılaştığı travmaları, çatışmaları, engellemeleri ve diğer psikolojik faktörleri incelemiş; bunların Atatürk'ün siyasal davranışını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı ülkemizdeki ve dünyadaki bilim insanları ve politik psikoloji alanına farklı bir bakış sağlamak bu alanda ki önemli kişi ve kişileri anlatmak ve bir uygulama örneği sunmaktır. Anahtar Kelimeler : Politik psikoloji, Atatürk, ülküleştirme, seçilmiş zafer, seçilmiş travma, etnik kimlik, kıbrıs
Özet (Çeviri)
This study is focused on political psychology and Vamık D. Volkan who is known as the genius professor of the mentioned field political psychology and was nominated for Nobel price by a number of countries for his studies. Relationship between political psychology and other disciplines is investigated. This thesis can be said the first in Turkey as it focuses on Vamık Volkan and his studies. For the study, 30 books in Turkish and 34 books in English language of Volkan's have been analyzed and the ones about political psychology were used. Most of the topics and articles in the study were collected from Volkan's researches in Turkey. Text analyse was conducted by the literature review and the data gathered. Atatürk's psycho- biography, the Kurdish problem, terror and identity of terrorist, Abdullah Ocalan's psycho- biography, ethnicity metaphor, chosen traumas, chosen victories are the among the subjects on which Volkan focused highlighted during the study. Vamık Volkan investigated the psychological phases of Ataturk on his study. It was able to show that the great leader also had a private life, traumas he faced, his conflicts, disappointments and other many psychological facts and these were observed in order to search their effects on Ataturk's political life. The basic aims of this study are to have a different point of view in political psychology for the related researchers, to mention the researchers of the field and to provide a sample for future researches. Key Words : Political Psycology, Atatürk, Mourn, idealize, selected victory, selected trauma, ethnic identity