Developing a Turkish-language recommendation system based on user conversations
Kullanıcı yazışmalarına dayalı Türkçe öneri sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 532776
  2. Yazar: MURAT ELİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde öneri sistemleri birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışma Türkçe dilinde yazılan sohbet ortamı mesajlarına yönelik özel olarak tasarlanmış bir öneri sistemi tanıtmaktadır. Önerilen sistem, sohbet ortamlarındaki grup yazışmalarını analiz ederek kullanıcılarına en iyi eşleşen önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu hedefi gerçekleştirmek adına normalizasyon, analiz ve öneri aşamalarından oluşan kural tabanlı bir yaklaşım tasarlanmış ve uygulanmıştır. Ayrıca, sistemin neden seçilen yerleri önerdiğini açıklayan bir açıklama modülü eklenmiştir. Sistem, nitelik veri kaynağı ve restoran veri kaynağı adında iki veri kaynağı dışında bir de kural tabanından faydalanmaktadır. Nitelik veri kaynağı, restoranlarla ilgili özellikleri barındıran bir veri kümesi iken; restoran veri kaynağı, sistem tarafından önerilecek restoranları barındırmaktadır. Kural tabanı ise, sohbet ortamı mesajlarından daha doğru bir şekilde bilgi çıkarmak amacıyla elle tanımlanmış kurallar dizisidir. Test verisi konusunda yaşanan sıkıntı nedeniyle, sistemi değerlendirme süreci oldukça zorlu oldu. Sistemi değerlendirmek amacıyla, hem restoran veri kaynağı, hem de sohbet ortamı mesajları simule edildi.
Özet (Çeviri)
Recommendation systems have recently been used in many fields. This study describes a restaurant recommendation system which is developed specifically for data that is collected from chat messages typed in Turkish. The proposed system aims to recommend best matching places to a group of users in a chat environment analyzing their conversations. In order to achieve this goal, a rule-based approach which composes of normalization, analysis and recommendation steps has been designed and implemented. Furthermore, an explanation module used for explaining why the system recommends selected places has been added. The system benefits from two data sources that are property data source and restaurant data source and a rule base. While the property source is a dataset contains features related to restaurant domain, the restaurant source has all places that can be recommended by the system. On the other hand, the rule base is a sequence of rules defined manually to extract information from chat messages in a more accurate way. The evaluation process of the system has been very difficult since no test data are available. To evaluate the system, both restaurant data source and chat messages are simulated manually.