Brain fit egzersizlerinin 4-18 yaş arasındaki çocuklarda dikkat-odaklanma gelişimi, görsel gelişim, işitsel gelişim, sosyal-duygusal gelişim, psiko-motor gelişimi üzerine etkisi
Brain fit exercises on attenti̇on-focus development, visual development, auditory development, social-emotional development and psycho-motor development of 4-18 years old children
  1. Tez No: 532800
  2. Yazar: MERVE ATAÇOCUĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD GÜLBEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, nöroplastisite tabanlı olarak gerçekleştirilen Brain Fit® zihin egzersizlerinin 4-18 yaş arasındaki çocuklarda dikkat-odaklanma gelişimi, görsel gelişim, işitsel gelişim, sosyal-duygusal gelişim, psiko-motor gelişimine olan etkisini incelemektir. Araştırmada, Brain Fit® zihin gelişim sistem ve egzersiz yapma ölçütünde risk durumlarını azaltarak, güçlüklerin üstesinden gelebilen, zorluklara rağmen başarılı olan çocukların birtakım motorsal özelliklerinin araştırılarak olumlu taraflarının belirlenmesi oldukça önemlidir.Araştırmaya, 2015-2017 yılında Fethiye Brain Fit® Studio'da egzersiz programına katılan 93 çocuk dâhil edilmiştir. Dört aylık programın etkililiği değerlendirilirken nicel araştırma yöntemi olan“ön test –son test”uygulanmıştır. Araştırmada, çocuklar hakkında kişisel bilgileri edinmek amacıyla aile tarafından doldurulan“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır.Bu araştırmada Bilişsel harita testi (Cognitive Map), geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış kronolojik yaşa göre değişen 10 farklı test uygulanmıştır. Bunlar; İşitsel-Görsel Sürekli Dikkat ve Performans Testi (Integrated Visual Auditory Continuous Performance Test)işitsel-görsel, sürekli dikkat ve performans seviyesini ölçer. Görsel Kavrama Becerileri Testi (Test Of Visual Perceptual Skills) çocuğun ne gördüğüne ilişkin becerileri ölçer.Görsel temel algı, görsel ayrıştırma, görsel hafıza, görsel – mekânsal ilişkiler ve şekil değişmezliği alt boyutlarını içerir.“İşitsel İşlem Becerileri (Test of Auditory Perceptual Skiils) testi”çocuğun işitsel becerilerini ölçer. Çocuk Davranışsal Öz değerlendirme Formu (Children's Attributional Style Questionnaire) çocuğun kendisinin doldurduğu bir anket aracılığıyla üç boyutta inceleyen (kalıcı, yaygın, kişisel) iyimserlik seviyesini ölçer.El Yazısı Hızı Testi (The Handwriting Speed) çocuğun el yazısı hızını ölçer.Sosyal Becerileri Geliştirme Sistemi (Social Skills Improvement System) çocukların aileleri tarafından tamamlanmış anket ışığında öğrencinin sosyal becerilerini ölçer. Çocuk Hareket Değerlendirme Serisi (Movement Assessment Battery For Children) çocuğun motor koordinasyon becerilerini ölçer. Gelişimsel Göz Hareketleri Testi (Developmental Eye Movement Test) okuma için gerekli temel becerileri ölçer.Kısa Ölçekli Zekâ Testi (Kaufman Brief Intelligence Test) çocuğun Sözel IQ, Sözel Olmayan IQ Ve Genel IQ yeteneğini ölçer. "Gelişimsel Görsel Motor Koordinasyon Testi-6 (Beery - Buktenica) çocukların görsel algı becerileri ile ince motor becerilerini ölçer. Uygulama sonucunda testlerden elde edilen puanlar bilgisayar ortamına yüklenmiş, IBM SPSS 24.0 programında çözümlenmiştir. Çözümlemeler için aritmetik ortalamalar, toplam puanlar, frekans ve yüzdeler belirlenmiş, karşılaştırmalarda verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testlerden olan bağımsız gruplarda t-testi çözümlemelerinden yararlanılmıştır.Bağımsız değişken t-test analizi bulguları bütün değişkenlerde son test sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Son test sonuçlarının ortalamaları ön test sonuçlarının ortalamalarına göre daha yüksek çıkmıştır. Bu bulgular Brain Fit® egzersizlerinin 4-18 yaş arasındaki çocuklarda dikkat-odaklanma gelişimi, görsel gelişim, işitsel gelişim, sosyal-duygusal gelişim, psiko-motor gelişim düzeyi üzerinde etkili sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of Brain Fit® exercises on attention-focus development, visual development, auditory development, social-emotional development and psycho-motor development of 4-18 years old children. Ninety three children who was participated in exercise program in Fethiye Brain Fit® Studio between 2015-2017 was included in this study. The pretest-posttest method was used for determining the effectiveness of 4-month exercise program. In order to get personal information about the children, General Information Form was completed by children's parents. Ten different tests in Cognitive Map were also used in this study. There were; Integrated Visual Auditory Continuous Performance Test evaluates the level of visual auditory, permanent attention and performance. Test Of Visual Perceptual Skills evaluates children's visual skills. It includes fundamental visual perceptions, visual degradation, visual memory, visual-spatial relations and shape constancy. Test of Auditory Perceptual Skills“ evaluates children's auditory skills. ”Children's Attributional Style Questionnaire evaluates children's optimism levels (permanent, prevalent, private).“The Handwriting Speed Test evaluates the speed of children's handwriting. ”Social Skills Improvement System" evaluates children's social skills. This test was completed by their parents. Movement Assessment Battery For Children evaluates children's motor coordination skills. Developmental Eye Movement Test evaluates children's fundamental skills for reading. Kaufman Brief Intelligence Test evaluates children's verbal IQ, non-verbal IQ. And General IQ. Beery - Buktenica (Visual Motor Coordination Test-6) evaluates children's visual perception skills and fine motor skills. All data was entered into IBM SPSS 24.0 program. The means, total scores, frequencies and percentages were calculauted. Data was analyzed by independent t-test because it showed normal distribution.The independent t-test results showed that posttest scores for all variables were found statistically significant. The mean of posttest scores were higher than those of pretest scores. These results indicated that Brain Fit® exercises had positive effects on attention-focus development, visual development, auditory development, social-emotional development and psycho-motor development of 4-18 years old children.