Martha C. Nussbaum'un olanaklar yaklaşımı ve cinsiyet üzerine
On Nussbaum's capability approach and sex
  1. Tez No: 532801
  2. Yazar: EBRU GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR ERKIZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı, Martha C. Nussbaum'un Olanaklar Yaklaşımını açıklamak ve onun bu yaklaşım açısından cinsiyet meselelerine bakışını ele almaktır. Nussbaum'un Olanaklar Yaklaşımı ve cinsiyet problemleri ile ilgili tartışmaları onun insan anlayışı üzerinden gelişir. Ona göre, insan olanaklı bir varlıktır. İnsanı anlamak için onun ne olabileceğine ve ne yapabileceğine odaklanmak gerekir. Olabilen ve yapabilen bir varlık olarak insan olanaklarını başarılı eylemlere dönüştürdüğünde yani insani işlevselliğini gerçekleştirdiğinde varoluş bütünlüğünü sağlar. Çalışmanın birinci bölümünde Olanaklar Yaklaşımı açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından Olanaklar Yaklaşımının insani gelişme, insani olanaklar, insani işlev gibi temel kavramları ve kavrayışları ele alınmıştır. Daha sonra Nussbaum'un felsefesindeki Aristotelesçi kökenleri araştırılmış, Olanaklar Yaklaşımı ve onun temel kavramları bu köken ışığında analiz edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Nussbaum'un uluslararası feminizm, evrenselcilik, politik liberalizm kadının insani gelişmesi ve hakları üzerine görüşleri açıklanmıştır. Ardından onun internalist özcü anlayışı incelenmiş ve onun internalist özcü anlayışla cinsiyetler açısından insani olanaklılık ve insani gelişme kavrayışlarını nasıl geliştirdiği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde Nussbaum'un, kadının insan hakları, cinsiyet, gelişmekte olan ülkelerde kadınların insani olanaklardan yoksunluğu üzerine görüşleri açıklanmış ve kadınların hak ve olanaklardan yoksunluklarının nedenleri ve çözümleri üzerine düşünceleri tartışılmıştır. Bununla bağlantılı olarak onun, insani olanaklardan yoksunluk ve cinsiyet meselelerinde dinin yeri ve rolünü nasıl çözümlediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to clarify Martha C. Nussbaum's Capabilities Approach and her viewpoint is to deal about sex issue. Nussbaum's Capabilities Approach and her discussions about sex problems develop through her human understanding. According to her, a human is a capable entity. To understand the human being, it should be focused on what he/she can be and what he/she can do. When the human transforms human capabilities to successful actions, in other words when he/she realizes his/her human functioning, the human as an able and capable entity ensures the integrity of his/her existence and improves his/her development continually. Within the first part of the study, the basic concepts like the definition of the Capabilities Approach, and human development, human capabilities, human function are discussed. After that, it is researched Aristotelian origins in the Nussbaum's philosophy, and the Capabilities Approach and its basic concepts are tried to analyze in the light of these origins. In the second part, Nussbaum's notions of international feminism, universalism, political liberalism and her viewpoint about human development and rights of woman are discussed. Then, her internalist essentialist understanding and with these understanding details of how she develops and improves human capability and human development in terms of sex are analyzed. In the third part, Nussbaum's realization of woman's human rights, sex, deprivation of humanitarian opportunities for women in developing countries are defined and then her thoughts on the causes and solutions of this deprivation are discussed. Related to this, how she analyzes the place and role of religion in deprivation of human capabilities and sex issues are researched.