Fedai dergisinde Komünizm
Communism in Fedai journal
- Tez No: 532825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fedai dergisi, yayınlanmaya başladığı tarihten itibaren anti-Komünist söylem-leri ile bakış açısını ortaya koymuştu. Özellikle ülkedeki ve dışındaki Komünist kay-naklara dikkat çekerek anti Komünist tezini ortaya koymaya çalışmıştı. Fedai dergisi-nin yayınlanmaya başlamasının temel amacı olarak görülen Komünizm gerek güncel olaylarla gerekse tarihten örneklerle dergi yazarları tarafından ele alınmıştı. Komü-nizm ve sağ- sol terimlerinin sıkça gündemde olduğu 1960'lı yıllarda Fedai gibi şid-detli bir Komünist karşıtlığı yapan basın- yayın organları ve kurum- kuruluşlar olduğu gibi bu fikre olumlu bakan içten içe destekleyen gruplar da mevcuttu. Dergi bu grup-ların faaliyetlerine de yer vermişti. Her şeyden önce gizli Komünist bir parti olmakla suçlanan Türkiye İşçi Partisi vardı. Sağ ve sol gruplar sadece birbirlerini eleştirmekle kalmamış protestolar, kavgalar ve hatta faili meçhul ölümlere varacak kadar şiddetli bir ilişki içerisinde olmuştu. Tüm bu dönem içerisinde tarafını her zaman belli eden Fedai dergisinin, fikirlerinden dolayı en başta kurucusu Kemal Fedai Coşkuner ve diğer yazarlar hakkında sık sık davalar açılmıştı. Sonuç olarak dergi son sayısına ka-dar davası olarak gördüğü Komünizmi eleştirmiş ve gerek tanım olarak gerekse rejim olarak ayrıntılı bir şekilde incelemişti.
Özet (Çeviri)
Fedai journal had put forwa rd its point of view with anti-Communist disco-urse since its publication. He wanted to reveal his thesis by drawing attention to Communist sources, especially outside the country and country. Communism, con-sidered to be the main purpose of the publication of Fedai magazine, was dealt with by journalists with current events and reminders of history. In the 1960s, when Communism and right-left terms were frequently on the agenda, there were media-supporting groups and institutions that had a strong anti-Communist opposition, such as the Fedai. The magazine was part of these groups. Everything being a secret Communist party before Turkey had accused the Labor Party. The right and left groups not only criticized each other, but also had a strong relationship to protests, fights and even illegitimate deaths. The Fedai magazine, which has always been a part of this period during all these years, frequently filed lawsuits against its founder Kemal Fedai Coşkuner and other authors. As a result, the magazine criticized Com-munism as its case until its last issue and examined in detail both as a term and as a regime.