Üremik sıçan derisinde FGF23 ekspresyonun ve FGFR1'in histopatolojik değişimlerinin belirlenmesi ve mineral konsantrasyonu ile ilişkileri
Determination of FGF23 expression and histopathological changes of FGFR1 in uremic rat skin and relationship with mineral concentration
- Tez No: 581238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TULAY KÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Üremik sendromda birçok deri bulgusu görülmektedir. Deri bulgularının patogenezi tam olarak bilinmemektedir. FGF-23 üremide artan bir hormon ve üremik bir toksindir. FGF-23 ile deri bozuklukları arasında ilişki olabileceğine dair bulgular bildirilmiştir. Ancak üremide deri FGF-23 ekspresyonu ve FGF reseptör 1 (FGFR1) düzeyi konusunda bilgi eksikliği mevcuttur. Çalışmamızdaki amacımız, üremik sıçanlarda FGF 23 ekspresyonunu ve FGFR1 değişimlerini tespit etmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada erişkin erkek 16 adet Wistar Albino sıçan (12-16 haftalık,290-310 gr ağırlığında) kullanıldı. Üremik grup (n=8) ve Sham grup (n=8) olarak iki gruba ayrılmıştır. Üremik grup Wistar Albino sıçanların böbreklerinin altıda beşi cerrahi olarak eksize edilerek üremiye meyilli hale getirilmiştir. On dört hafta sonra sıçanlar feda edilerek biyokimyasal ve immunohistopatolojik incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Uremic syndrome shows signs of aged skin. The pathogenesis of these skin manifestations is unknown. The amount of FGF-23 increases in uraemia and it is known as a uremic toxin. It was envisioned that there may be a relationship. However, there has been no information on the level of FGF-23 and expression of FGF receptor 1 (FGFR1) in uraemia. Our primary aim was to investigate FGF 23 and FGFR1 expression patterns in uremic rats. Methods: Sixteen adult male Wistar Albino rats (12-16 weeks old, weighing 290-310 g) were used in the study. Uremic group (n = 8) and Sham group (n = 8) were divided into two groups. Uremic group Wistar Albino rats were surgically excised from five-sixths of the kidneys, making it prone to uremia. Fourteen weeks later, rats were sacrificed and biochemical and immunohistopathological examinations were performed.