Merdiven Sanat dergisinin sistematik tahlili ve edebiyatımızdaki yeri
Systematic analysis of Merdiven Sanat journal and its place in our literature
- Tez No: 945501
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, 12345, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Merdiven Sanat dergisi 1997 ile 2000 yıllarında 22 sayı olarak yayımlanmış bir sanat ve edebiyat dergisidir. Dergide şiir, öykü, deneme, makale, eleştiri, röportaj, günlük, hatıra, biyografi gibi birçok türde yazı yayımlanmıştır. Dergi yayımlandığı dönemin kültür, sanat, edebiyat, toplum ve gündelik hayatıyla ilişkili çeşitli yazılar içermektedir. Dergi özellikle İslamî kimliği ve söylemi ile öne çıkan bazı şair ve yazarların birçok metninin ilk kez yayımladığı bir mecradır. Bu bağlamda A. Ali Ural, İbrahim Tenekeci, Celâl Fedai, Ali Ayçil, Hakan Arslanbenzer, Ayşe Sevim, İsmail Kıllıoğlu, Habil Tecimen, Sadık Yalsızuçanlar, Ali Emre, Âdem Turan, Bülent Ata, Seyyid N. Erkal ve Alpay Asar gibi isimler dergide metni yayımlanmış şair ve yazarlardandır. Dergide yayımlanan pek çok şiir ve yazıda; İslamî kültür ve medeniyet, Doğu-Batı meselesi, İslamî felsefe ve sanat mevzuları hakkında içerikler bulunmaktadır. Ancak dergi salt bu amaçla içerikler üretmemiş sinema, tiyatro, müzik, mimarî alanında da birçok ciddi yazıyı okuyucusuna sunmuştur. Bu çalışmada Merdiven Sanat dergisi, sistematik açıdan tahlile tabi tutulmuş; kronolojik, yazar soyadına göre ve türler bağlamında sınıflandırılarak incelenmiştir. Özellikle türler bağlamında değerlendirildiğinde dergide yayımlanan şiir, öykü, deneme ve röportaj türlerinin öne çıktığı anlaşılmıştır. İmgeli ve kapalı anlama sahip birçok şiirde, İslamî konuların ağırlıkta olduğu söylenebilir. Öykülerde, şiirsel dil ve fantastik konular dikkati çekmektedir. Dergide yayımlanan denemelerde ise poetika, İslamî kültür ve sanat anlayışı, felsefe, zaman ve edebî isim ile metnin değerlendirildiği konular ağırlık kazanmıştır. Dergideki röportajlar da oldukça önemlidir. Röportaj yapılan kişilerin kimliğine bakıldığında derginin sanat dergisi ünvanı ön plana çıkmaktadır. Özellikle sinema yönetmenleri ve tiyatro sanatçılarıyla yapılan röportajlar çok kıymetlidir. Röportaj yapılan kişiler, günümüz Türk sineması ve tiyatrosunda yer edinmiş isimlerden oluşmaktadır. Merdiven Sanat dergisi bu yönleriyle Türk edebiyatı, İslamî dergicilik, Türk sineması ve tiyatrosu alanlarında çok önemli katkılar sunmuş bir dergi hüviyetine sahiptir. Bu çalışmada da derginin bu önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Merdiven Sanat magazine is an art and literature magazine published in 22 issues between 1997 and 2000. Many types of articles such as poetry, stories, essays, articles, criticism, interviews, diaries, memoirs, and biographies were published in the magazine. The magazine contains various articles related to the culture, art, literature, society and daily life of the period in which it was published. The magazine is a medium where many texts of some poets and writers who stand out with their Islamic identity and discourse are published for the first time. In this context, names such as A. Ali Ural, İbrahim Tenekeci, Celâl Fedai, Ali Ayçil, Hakan Arslanbenzer, Ayşe Sevim, İsmail Kıllıoğlu, Habil Tecimen, Sadık Yalsızuçanlar, Ali Emre, Âdem Turan, Bülent Ata, Seyyid N. Erkal and Alpay Asar are among the poets and writers whose texts have been published in the magazine. In many poems and essays published in the magazine; There are contents about Islamic culture and civilization, the East-West issue, Islamic philosophy and art. However, the magazine did not produce content solely for this purpose, but also presented its readers with many serious articles in the fields of cinema, theatre, music and architecture. In this study, Merdiven Sanat magazine was analyzed systematically; It was examined chronologically, according to the author's surname and in the context of genres. Especially when evaluated in the context of genres, it is understood that the poetry, stories, essays and interviews published in the magazine stand out. It can be said that Islamic subjects predominate in many poems with imagery and implicit meaning. Poetic language and fantastic subjects attract attention in the stories. In the essays published in the magazine, poetics, understanding of Islamic culture and art, philosophy, time and literary names and topics on which the text is evaluated have gained importance. Interviews in the magazine are also very important. When we look at the identities of the people interviewed, the title of the magazine as an art magazine comes to the fore. Especially interviews with film directors and theater actors are very valuable. The people interviewed consist of names that have gained a place in today's Turkish cinema and theater. With these aspects, Merdiven Sanat magazine has the identity of a magazine that has made significant contributions to the fields of Turkish literature, Islamic magazine publishing, Turkish cinema and theatre. In this study, this importance of the journal has been tried to be revealed.