Abdurrahman Nafiz Gürman'ın hayatı ve eserleri
The life and the works of Abdurrahman Nafiz Gürman
  1. Tez No: 532865
  2. Yazar: TUĞRUL YERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÜNYAY AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
1887 yılında İzmir'de doğan Abdurrahman Nafiz Gürman, Harp Okulu ve Harp Akademisi'ndeki askerî eğitiminin ardından; Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına katkıda bulunmuş başarılı bir askerdir. Kendisinden bir dönem önce mezun olan Mustafa Kemal'in önderliğinde; kendisinin, devre arkadaşlarının ve tüm ulusun katıldığı bu mücadele; yabancı denetimini atmakla kalmayıp, çağdaş Batı değerlerini yakalamanın ve daha ileri götürmenin yolunu açmıştır. Abdurrahman Nafiz Gürman, Cumhuriyet'in ilanından sonra, silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev almış, 1949 yılında 5. Genelkurmay Başkanı olarak atanmış, bir yıl sonra emekli olmuş, 1961 tarihinde Kurucu Meclis Üyeliği'ne seçilmiş, 6 Şubat 1966 tarihinde vefat etmiştir. Almanca ve Fransızca bilen Abdurrahman Nafiz Gürman'ın askerî konular üzerine yazılmış dört eseri ayrıca çeşitli madalya ve nişanları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman Nafiz Gürman who was born in 1887, İzmir, is a successful soldier who contributed to the establishment of Turkish Republic, by joining the battles of Balkan, First World war, and national independence war after completing education in military college and military academy. Under the leadership of Mustafa Kemal, who is one semester earlier graduate than himself, he in the struggle together with his classmates and with all nation, not only get rid of foreign control but also open the path to catch and exceed modern western values. Abdurrahman Nafiz Gürman, after the proclamation of republic, served in different positions in military forces, has been appointed as 5.th Chief of Turkish armed forces, retired after one year, elected as a member of constituent assembly in 1961, and died at 6 February 1966. Abdurrahman Nafiz Gürman was able in German and French, had four works about military topics, and had numerous medals and awards.