Karşılanmamış faiz oranı paritesi teorisi kapsamında ara kazanç ticareti (Carry Trade): Türkiye, BRICS, İngiltere ve ABD arasında karşılaştırmalı analiz
Carry trade within the context of uncovered interest rate parity theory: Comparative analysis of Turkey, BRICS, England and USA
- Tez No: 532871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDANUR GACENER ATIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tezde, Türkiye, BRICS, İngiltere ve ABD ülkelerinde gerçekleşen carry trade faaliyetinin temel belirleyicileri ve carry trade faaliyetlerinde meydana gelen ani bir çözülmenin söz konusu ülkelerin finansal ve makroekonomik değişkenleri üzerindeki etkileri, faiz oranları farkının ve küresel risk algısının yüksek ve düşük olduğu dönemler için incelenmiştir. Bu amaçla, ekonominin eşik değişkeninin değerine bağlı olarak farklı rejimlere ayrılmasına izin veren TVAR yönteminden yararlanılmıştır. Tezin sonucunda elde edilen bulgulara göre, faiz oranları farkının yüksek olduğu dönemde, carry trade faaliyetinin temel belirleyicilerinin Türkiye için faiz oranları farkı, BRICS ülkeleri için faiz oranları farkı, döviz kuru belirsizliği ve ülkelerin risk primi, gelişmiş ülkeler için faiz oranları farkı ve enflasyon oranları farkı olduğu; faiz oranları farkının düşük olduğu dönemde ise Türkiye ve BRICS ülkeleri için faiz oranları farkı ve enflasyon oranları farkının carry tarde faaliyetini arttırıcı, döviz kuru belirsizliği ve ülke riskinin ise azaltıcı birer unsur olduğu, gelişmiş ülkeler için ise, faiz oranları farkının carry trade faaliyetinin arkasındaki temel unsur olduğu tespit edilmiştir. Küresel risk algısının yüksek olduğu dönemde, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde faiz oranları farkının carry trade faaliyetini arttırıcı bir unsur olduğu, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranları farkının carry trade faaliyetini arttırıcı, döviz kuru belirsizliği ve ülke riskinin ise azaltıcı birer unsur olduğunu; küresel risk algısının düşük olduğu dönemde ise, gelişmekte olan ülkelerde faiz oranları farkı, enflasyon oranları farkı ve döviz kuru belirsizliği değişkenlerinin carry tarde faaliyetini arttırıcı, ülke riskinin azaltıcı etkilere sahip olduğu, gelişmiş ülkeler açısından ise carry trade faaliyetinin arkasındaki temel unsurun faiz oranları farkı olduğu görülmüştür. Carry trade pozisyonundaki ani bir çözülmenin finansal ve makroekonomik değişkenler üzerindeki etkilerine bakıldığında, faiz oranları farkının yüksek olduğu dönemde carry trade pozisyonunun ani bir şekilde tersine dönmesi durumunda Türkiye'de, diğer gelişmekte olan ülkelerin aksine, sadece faiz oranları farkı genişlediği belirlenmiştir. Bununla birlikte, BRICS ülkelerinde faiz oranları farkı ve enflasyon oranları farkının daraldığı, döviz kuru getirisi ve hisse senedi getirisinin azaldığı görülmüştür. Gelişmiş ülkelerde ise faiz oranları farkının genişlediği, döviz kuru getirisi ve hisse senedi getirisinin yükseldiği tespit edilmiştir. Faiz oranları farkının düşük olduğu dönemde ise, gelişmekte olan ülkelerde genel olarak, döviz kuru getirisini ve hisse senedi getirisini azalttığı, Türkiye ve Hindistan'da faiz oranları farkını genişletmesine, Rusya ve Güney Afrika'da ise faiz oranları farkının daralmasına yol açtığı; gelişmiş ülkelerde faiz oranları farkının genişlediği, döviz kuru getirileri ve hisse senedi endeks getirileri yükseldiği, bununla birlikte, İngiltere'de enflasyon oranları farkı daralırken, ABD'de genişlediği sonucuna ulaşılmıştır. Küresel risk algısının yüksek olduğu dönemde, faiz oranları farkının genişlediği, döviz kuru getirilerinin azaldığı, enflasyon oranları farkının daraldığı, gelişmiş ülkelerde faiz oranları farkının genişlediği, döviz kuru getirileri ve hisse senedi piyasaları getirilerinin yükseldiği görülmüştür. Küresel risk algısının düşük olduğu dönemde ise Türkiye ve Rusya'da faiz oranları farkının daraldığı, Brezilya ve Güney Afrika'da ise genişlediği, enflasyon oranları farkının daraldığı, döviz kuru getirileri ve hisse senedi getirilerinin ise azaldığı; gelişmiş ülkelerde faiz oranları farkının ve döviz kuru getirilerinin arttığı, İngiltere'de hisse senedi getirisi azalırken, ABD'de hisse senedi getirisi yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I investigated the main determinants of carry trade activities in Turkey, BRICS, UK and US, the effects of sudden unwiding in carry trade activities on financial and economic variables of so-called countries in the periods when interest rate differentiation and global risk perception are both high and low. For this purpose, I utilized from TVAR methodology allowing the economy to distinguish different regimes due to value of threshold variable. According to the findings, the main determining of carry trade are interest rate differentiation in Turkey, interest rate differentiation, credit default swap and exchange rate uncertainty in BRICS, and both interest rate ane inflation rate differentiations in developed countries during the periods when interest rate differentiation is high. However; interest rate and inflation rate differentiations have positive effects, and exchange rate uncertainty and credit default swap have negative effects on carry trade in Turkey and BRICS while interest rate differantiation is the main factor of carry trade in developed countries during the periods when interest rate differentiation is high. In the periods when global risk perception is high, interest rate differentiations enchance carry trade activities in both developed and developing countries; however, inflation rate differentiations have enchancing-effect on carry trade, exchange rate uncertainty and credit default swap are factors decreasing carry trade in developing countries. In the periods when global risk perception is low, inflation rate and interest rate differentiations and exchange rate volatility increase carry trade; but, credit default swap diminsh it in developing countries. In developed countries, interest rate differentiation is the main factor behind carry trade. Considering the effects of a sudden unwinding in carry trade position on macroeconomic variables, in the case of sudden reversal in carry trade position, it is seen that only interest rate differentiation expands in Turkey in contrast to the other developing countries in the periods when interest rate differentiation is high. Nevertheless, it is seen to tighten for interest rate and inflation rate differentiations and to decrease for exchange rate return and stcok return in BRICS countries. In developed countries, it was proved to expand for interest rate differentiation and to increase for exchange rate return and stock return. In the periods when interest rate differentiation is low, it is followed that sudden reversal in carry trade position generally diminishes exchange rate return and stock return in developing countries and it cause to expand interest rate differantiations in Turkey and India and to tighten interest rate differentiations in Rusia and South Africa. Interest rate differentiation expand, exchange rate returns and stock returns increase in developed countries; inflation rate differentiation tighten in UK and expand in USA due to sudden reversal in carry trade position. In the periods when global risk perception is high, it is seen that interest rate differentiations expand, exchange rate returns decrease, and inflation rate differentiation tighten in developing countries while interest rate differentiations expand and stock returns and exchange rate returns rise in developed countries. In the periods when global risk perception is low, it inferred from the analysis that interest rate differentiations tighten in Turkey and Rusia and expand in Brazil and South Africa, inflation rate differentiations, exchange rate returns and stock returns diminish in Brazil and South Africa. However; interest rate differantiations and exchange rate returns increase in developed countries, but stock returns decrease in UK while increasing in USA.