Davranışsal finans perspektifinden döviz piyasasında etkin piyasalar hipotezinin test edilmesi
Testing the efficient market hypothesis in foreign exchange market in behavioral finance framework
  1. Tez No: 257974
  2. Yazar: ŞAKİR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Etkin piyasalar hipotezi, rasyonel bireyler tarafından ulaşılabilir tüm bilgilerin fiyatlara yansıtıldığını öne sürmekte ve iktisadi karar birimlerinin sistematik hata yapmadıklarını kabul etmektedir. Ancak hipotez uzun yıllardır neredeyse bir bütün halinde hem teorik olarak hem de deneysel olarak sorgulanır oldu. Etkin piyasalar hipotezine en güçlü eleştiriler ekonomik aktörlerin karar alma süreçlerinde psikolojik faktörleri de dikkate alan davranışsal yaklaşımdan geldi. Bu çalışmada geleneksel ve davranışsal yaklaşımların teorik temelleri incelendikten sonra, Türk döviz piyasasında zayıf ve yarı ?güçlü formda etkinlik testleri yapıldı. Zayıf formda etkinlik için birim kök sınaması yapılırken yarı ? güçlü formda etkinlik için eşbütünleşme testi ve karşılanmamış faiz oranı paritesi koşulu hesaplandı. Yapılan testler döviz piyasasının önceki çalışmaları da teyit ederek zayıf formda etkin, ancak yarı ? güçlü formda etkin olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient market hypothesis assumes that rational economic agents fully reflect the available information to the prices and they do not make mistakes systematically. The hypothesis has been both theoretically and empirically criticized for a long time by behavioral approach, which includes psychological aspect of human behavior. In this thesis, we study theoretical foundations of both classical and behavioral approaches firstly. Then, we test weak form and semi ? strong form efficiency in Turkish foreign exchange markets. Weak form efficiency is tested by unit root tests, whereas semi ? strong efficiency is tested by co ? integration analysis and uncovered interest rate parity conditions. While Turkish foreign exchange market is efficient in weak form, it is not efficient in semi ? strong form, similar to the previous works.