Kamu kesimi borçlanma politikalarının bankaların fon yönetimi üzerine etkileri
- Tez No: 159549
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Türkiye'de 1990'lı yıllarda, kamu harcamalarında meydana gelen artışlar olağan kamu gelirleriyle karşılanamamış ve kamu kesimi sürekli açık veren bir yapıya bürünmüştür. Bu süreçte borçlanma gereği sürekli artan bir trend izlemiş ve son dönemlerde sürdürülemez hale gelmiştir. Artan borçlanma gereksinimi, kamu kesiminin mali piyasalardan sürekli fon talep eden bir duruma gelmesine sebep olmuştur. Mali piyasalarda önemli bir yere sahip olan bankacılık sektörü ise, kamu kesiminin talep ettiği bu fonları arz eden kurumlar haline dönüşmüştür. Bu süreçte yüksek reel faizler ve enflasyon sebebiyle kaynak maliyeti artan bankacılık sektörü, 1980'li yıllarda başlayan finansal liberalizasyon sürecinin önemli bir ayağını oluşturan sermaye liberalizasyonu sonucunda, dövizli işlemlerini artırarak yatırımlarını risksiz ve yüksek getiri sağlayan kamu borçlanma senetlerine plase etmişlerdir. Bu durum, bankaların bilanço yapısını etkileyerek menkul değerler cüzdanında önemli artışlara ve yabancı para pasiflerinde aktiflere nazaran hızlı bir yükselişe sebep olmuştur. Dolayısıyla bankaların açık pozisyonları artarak bilançoları likidite ve faize duyarlı hale gelmiştir. Bankacılık sektörü bilanço yapısında meydana gelen bu değişim, bankaları gerçek fonksiyonlarından uzaklaştırmış ve fon yönetimi açısından likidite, kur ve faiz oranı gibi riskler taşımalarına neden olmuştur. Nitekim, ülkemizde 1994, 1998 ve 2000'li yıllarda yaşanan finansal krizler bankacılık sektörünün oldukça kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ve ekonomide meydana gelebilecek ani değişiklere karşı ciddi anlamda riskler taşıdığını göstermiştir. Yapılan incelemede, kamu kesimi ile bankacılık sektörü arasında çift taraflı bir ilişki tespit edilmiş ve bu durumun bankalar açısından taşımış oldukları potansiyel riskleri artırıcı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT increases in the public expenditures in Turkey in 1990s could not be met through regular public income and public sector started to suffer an ever- increasing deficit. In this process, an increasing trend was dominant due to the public borrowing and recently borrowing requirement has become unsustainable. Increasing need for borrowing put public sector into a situation where it demands fund from financial markets continuously. As for the banking system, which has an important place in the financial markets, has turned into a structure supplying these funds demanded by the public sector. In this process, with its increasing resource costs due to inflation and high real interests, banking sector increased their transactions on the base of foreign currency, due to capital liberalization which is an important stone in the financial liberation process which started in 1980s, and has allocated its resources to public borrowing bonds as these bonds provide risk free and high rate of return. This situation affected balance structure of the banks and thus led to a sharp rise in the securities portfolio and in the foreign exchange assets, in comparison witii liabilities. For this reason, short foreign exhange position of the banks increased and balance-sheet became more sensitive against liquidity and interest With this change in the balance- sheet structure of the banking sector, banks started to loose their original functions and this imposed some risks on banks, such as liquidity, exchange rate and interest rate in terms of fund management. Unfortunately, financial crises experienced in our country in 1 994, 1 998 and 2000 is an indicator showing that banking system carry some serious risks against sudden changes in the country's economy as it has a very sensitive structure. In this study, a close relation was detected betweenpublic sector and banking sector, and it was concluded that this fact increases the potential risk for the banks.