Türkiye'de turizm eğitimi alan lisans öğrencilerinin yükseköğrenim yaşam doyumlarının belirlenmesi
Determination of higher education life satisfaction of undergraduate in tourism education in Turkey
- Tez No: 532888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Eğitim, önceden belirlenmiş ilkeler doğrultusunda kişinin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla bilerek belirlenen yönde değişiklikler oluşturma sürecidir. Mesleki eğitim ise, toplumsal alanda ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye eleman yetiştirmek için verilen eğitimin tümüdür. Bir hizmet sektörü olan turizm sektöründe çalışan personellerin mesleki eğitimi son derece önemlidir. Çünkü turizm sektörünün gelişimi büyük ölçüde turist memnuniyetinden geçmektedir. Turist memnuniyetinin gerçekleşebilmesi de büyük ölçüde sektörde çalışan personellerin iyi bir mesleki eğitim almasıyla mümkün olabilmektedir. Sektörde çalışan personellerin ihtiyaçlara cevap veremeyecek olmaları kişilerin hem ekonomik hem de psikolojik olarak yetersiz hissetmelerine ve kişilerin mutsuz olmalarına sebep olacaktır. Mutluluk ve moral gibi değişik yönlerden iyi olma durumunu ve hayatın içinde olumlu duygunun olumsuz duyguya egemen olması halini ifade eden yaşam doyumu, kişinin yaşamanın öznel değerlendirmesini ifade etmektedir. Bu bağlamda bütün meslek ve yaş gruplarında olduğu gibi turizm eğitimi alan öğrenciler için de yaşam doyumu önem arz etmektedir. Bu araştırma ile Türkiye'de eğitim gören lisans düzeyindeki turizm öğrencilerinin yükseköğrenim yaşam doyumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de 2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar döneminde eğitim gören 3 ve 4. sınıf 1727 turizm öğrencisi oluşturmaktadır. Yapılan keşfedici faktör analizi sonucunda, turizm lisans öğrencilerinin yükseköğrenim yaşam doyumuna ilişkin görüşleri dört faktör altında toplanmış olduğu görülmektedir.“Yükseköğrenim Yaşam Doyumu Ölçeği”aracılığıyla toplanan verilere göre“Üniversiteden Sağlanan Genel Doyum, Üniversiteden Sağlanan Kişisel Akademik Doyum, Üniversitenin Sosyal Hizmetlerinden Sağlanan Doyum, Üniversite İmkânlarından Sağlanan Doyum”alt boyutlarında turizm öğrencilerinin memnuniyet düzeylerinin orta olduğu belirlenmiştir. Turizm eğitimi alan öğrencilerin demografik ve tanıtıcı özelliklerine göre yükseköğrenim yaşam doyumu arasındaki farklılıklara bakıldığında; öğrencilerin öğrenim gördüğü üniversite, eğitim görülen bölüm, yaş, ailelerin yaşadığı bölge, sınıf, cinsiyet, barınma, aylık gelir ve mezun olunan lise değişkenlerine göre farklılıklara rastlanmıştır. Son olarak sonuçlar tartışılıp; araştırmacılara, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına, politikacılara ve üniversite öğretim elemanlarına ve yönetimlerine öğrencilerin yükseköğrenim yaşam doyumu düzeyleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is the process of making changes in a person's behavior in the direction of pre-determined principles, which is deliberately determined through his own experience. On the other hand, vocational education is all the education given to educate the qualified personnel in the professions in need of the social field. Vocational training of the staff working in the tourism sector which is a service sector is very important. Because the development of the tourism industry is largely due to tourist satisfaction. Realization of tourism satisfaction can be provided to a great extent with a good vocational training of the personnel working in the sector. The fact that the staff working in the sector will not be able to respond to the needs will cause people to feel both economically and psychologically inadequate and to make people unhappy. Happiness and morality are the best aspects of life and the positive satisfaction in life is the subjective satisfaction of life. In this context, life satisfaction is important for students who are in tourism education as well as in all professions and age groups. With this research, graduate-level students studying tourism in Turkey aimed to determine the higher education life satisfaction. The sample in the spring of Turkey during the 2016-2017 academic year studying grade 3rd and 4th of 1727 constitute tourism student. As a result of the exploratory factor analysis, it is seen that tourism undergraduate students' opinions on higher education life satisfaction have been gathered under four factors. According to the data collected by means of“Higher Education Life Satisfaction Scale”, the satisfaction levels of tourism students in the sub-dimensions of“Universally Provided General Satisfaction, Personal Academic Satisfaction Provided at University, Satisfaction from University Social Services, Satisfaction Provided by University Opportunities ”medium. When the differences between in the life satisfaction of higher education students according to demographic and identifiable characteristics of tourism students are examined; there were differences according to students university where studied, departments of studied, age, class, sex variables, region where their families lived, housing, monthly income and graduated high school. Finally, the results are discussed students' higher education life satisfaction levels suggestions have been made to researchers, public and non-governmental organizations, politicians, faculty members and university administrations.