Yerli ve yabancı turistlerin Trabzon ve Rize destinasyonlarına ilişkin memnuniyet durumlarının belirlenmesi
Determination of satisfaction levels of local and foreign tourists regarding Trabzon and Rize destinations
  1. Tez No: 532887
  2. Yazar: MEHMET KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, Trabzon ve Rize illerine gelen yerli ve yabancı turistlerin memnuniyet düzeyleri ortaya konularak bu destinasyonlardaki turizm paydaşlarının önlemler almaları konusunda fikir edinmeleri amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Temmuz-Ekim 2017 tarihleri arasında Trabzon ve Rize illerine gelen yerli ve yabancı olmak üzere 1281 turist oluşturmuştur. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılan bu araştırmada, kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, katılımcıların demografik ve tanıtıcı bilgileri ile tatillerine ilişkin sorulardan oluşan toplam 10 soru bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümünde ise Duman ve Öztürk'ün 2005 yılında geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yaptığı destinasyon hizmet kalitesi ölçeği ile katılımcıların memnuniyet durumları değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, katılımcıların %60,3'ünün erkek, %39,7'sinin kadın olduğu, katılımcıların tatile ilişkin özelliklerine bakıldığında ise %51,7'sinin yurt içinden (662 kişi), % 48,3'ünün (619 kişi) yurt dışından katıldığı, yurt dışından katılan turistlerin %27,5'inin Suudi Arabistan'dan, %15,8'nin İran'dan, %9,2'sinin Birleşik Arap Emirlikleri'nden, %8,6'sının Almanya'dan, %8,6'sının Azerbaycan'dan, %7,6'sının Türkmenistan'dan, %4,7'sinin Kuveyt'ten, %4,2'sinin Katar'dan, %4'ünün Bahreyn'den, %3,1'inin Umman'dan, %2,7'sinin Yemen'den, %2,6'sının Gürcistan'dan ve %1,5'inin Irak'tan katıldığı belirlenmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin memnuniyet ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiş (p= 0,000), yerli turistlerin memnuniyet ortalaması 3,28±0,56 yabancı turistlerin memnuniyet ortalamaları ise 3,66±0,61 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak yerli ve yabancı turistler arasında önemli bir memnuniyet farkı gözlendiği ve yerli turistlerin memnuniyet düzeylerinin daha düşük olduğu, yerli ve yabancı turistlerin memnuniyet düzeylerinin konaklama yeri ve yiyecek-içecek hizmetleri, fiyat algısı, misafirperverlik, temizlik ve aktivite, ulaşım faktörlerinden önemli düzeyde etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Satisfaction levels of domestic and foreign tourists visiting to Trabzon and Rize provinces were revealed and Tourism stakeholders in these destinations we reaimed to get an idea about taking measures. The work's population is composed of domestic and foreign tourists coming to Trabzon and Rize provinces between July-October 2017. The study was conducted with a total of 1281 people.The questionnaire used in this study, which is the descriptive type using questionnaire as data collection method, consists of two parts. In the first part, there area a total of 10 questions about the participants' demographic information and vacation profiles. In the second part of the questionnaire, the satisfaction level of participants' accommodation, food and beverage services, transportation, general hygiene and cleanliness, Hospitality, activities, services and prices were assessed by Destination Service Quality which Duman and Öztürk conducted validity and reliability Studies in 2005. According to the findings of the study, 60,3% of the participants were Male, 39,7% were female, When we look at the characteristics of the participants Regarding the tastes, it is seen that 51,7% are from within the country (662 persons), from abroad, 27,5% of tourists from abroad (619 people) are from Saudi Arabia, 15,8% from Iran, 9,2% from United Arab Emirates, 8,6% from Germany, 8,6% from Azerbaijan, 7,6% from Turkmenistan, 4,7% from Kuwait, 4,2% from Qatar, 4% from Bahrain, 3,1% from Oman, 2,7% from Yemen, 2,6% from Georgia and 1,5% from Iraq. A statistically significant difference was observed between domestic and foreign tourists' satisfaction averages (p = 0,000). The average satisfaction rate of domestic tourists was 3,28 ± 0,56 and the average satisfaction level of foreign tourists was 3,66 ± 0,61. As a result, it is observed that there is a significant satisfaction difference between domestic and foreign tourists and that the level of satisfaction of the domestic tourists is lower and that the level of satisfaction of domestic and foreign tourists is affected by the accommodation and catering services such as price sense, Hospitality, transportation factors.