Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmalarının ahlaki gelişim yeteneklerine etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects of childhood traumas on adolescents' moral development abilities
- Tez No: 532909
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çocukluk çağı travmalarına maruz kalan kişilerin çoğunda sosyal içe kapanma, yüksek kaygı düzeyi, içe dönük yapıda olma, düşük benlik saygısı, öfke patlamaları, güven duygusunun yıkılması gibi durumlar gözlenmektedir. Travma sonucunda gözlenen bu durumlar ile ahlaki gelişim yetenekleri arasındaki ilişki araştırma konumuzdur. Yaşanan çocukluk çağı travmları, travma türlerine göre ahlak gelişimi alanında en kapsamlı çalışma olarak nitelendirebileceğimiz Kohlberg'in ahlaki gelişim dönemlerini kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'de bulunan Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinde öğrenimlerine devam eden 267 öğrenci ile görüşleri belirleme testi ve çocukluk çağı ölçeği kullanılarak çalışılmıştır. Çocukluk çağı travma ölçeğinde duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, cinsel istismar çeşitleri tespit edilecektir. Değerlerin Belirlenmesi Testi ile Kohlberg'in gelenek öncesi, geleneksel ve gelenek sonrası olmak üzere düzeyde gruplandırmış olduğu 1.İtiaat ve ceza yönelimi, 2. Araçsal amaç yönelimi, 3. İyi çocuk eğilimi, 4. Yasa ve düzen yönelimi, 5. Toplumsal sözleşme yönelimi 6.Evrensel ahlak ilkeleri yönelimi olmak üzere toplam 6 evrede kişilerin ahlak gelişimi evrelerini belirlemektedir. Ahlak kavramı üzerinde yapılan çalışmaların az olması ve çocukluk çağı travmaları ile aralarında ilişki olduğu düşünülmesi bu araştırmanın yürütülme sebebidir. Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunlukla geleneksel dönemde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeyleri ise en çok duygusal ihmal ile karşılaşılırken en az cinsel istismar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In most of the people exposed to childhood traumas, behaviors such as social closeness, high level of anxiety, introversion, low self-esteem, anger, lack of confidence are observed. The relationship between these situations observed as a result of the trauma and the moral development abilities is our study subject. Childhood traumas were intended to be assessed within the scope of the moral developmental period of Kohlberg, which we can characterize as the most comprehensive study in the field of moral development according to the trauma types. With a total of 267 students currently studying at Kocaeli University, Istanbul Aydin University and Marmara University were tested using the questionnaire test and childhood scale within the scope of the study. Emotional abuse, emotional neglect, physical abuse, physical neglect, sexual abuse will be detected in the childhood trauma scale. Kohlberg grouped them at three different levels: pre-tradition, traditional and post-tradition. 1. Obedience and punishment orientation 2.Instrumental objective orientation, 3. Good child tendency 4. Law and order orientation, 5. Social contract orientation 6. Universal moral principles orientation. He identifies the stages of moral development of people in a total of 6 stages. The reason for this study is that studies conducted on the concept of morality are few and it is thought that the moral development and childhood traumas are both related to each other. Data entry of the research is still ongoing. Once the data is complete, they will be added to the presentation.