Hedonik ve faydacı güdülerin mobil uygulama kullanımına etkisi
The effects of hedonic and ve utilitarian motivations on mobil application use
  1. Tez No: 532910
  2. Yazar: SÜLEYMAN CAN YILDIRIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Mobil uygulamalar iletişim, eğitim, eğlence, alışveriş, seyahat, sağlık gibi birçok farklı alanda hizmet vermektedirler. Mobil uygulamaların mal ve hizmetlerden farkı ve en önemli özellikleri zaman ve mekân kısıtlaması olmadan, gerekli şartların uygunluğuna göre (Mobil telefon, tablet, ağ bağlantısı vs.) kullanılabilir olmasıdır. Bu çalışmanın amacı mobil uygulama tercihinde tüketicilerin kişilik özelliklerinin mobil uygulama kullanımı ile ilişkisini belirlemek, kullanıcıların mobil uygulama kullanımına faydacı ve hedonik güdülerin etkisini, mobil uygulamalara yönelik algılanan faydayı ve algılanan kullanım kolaylığını, mobil uygulamalar ve kullanımına ilişkin kullanıcıların sahip oldukları bilgi ve ilgi düzeyini, kullanıma yönelik tutumu ve gerçekleşen kullanım arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu çalışmada öncelikle literatürde hedonik ve faydacı güdülerin ürün / hizmet tercihine etkisini inceleyen çalışmalar incelenmiş ve ardından söz konusu güdülerin mobil uygulama pazarlaması kapsamında kullanıcıların uygulama tercihlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Soru formu dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, demografik değişkenlere ilişkin bilgiler; ikinci bölümde, mobil cihaz kullanıcılarının kullandıkları mobil uygulamalara yönelik bilgiler; üçüncü bölümde, hedonik ve faydacı güdüler ve mobil uygulamalar hakkında kullanıcıların bilgi düzeyini ölçmek için kullanılacak ifadeler; dördüncü bölümde ise, mobil uygulama kullanıcılarının mobil uygulamalardan algıladığı fayda ve kullanım kolaylığı, kullanımlarına yönelik tutumları, kullanım niyetleri ve gerçekleşen kullanım durumlarını ölçen sorular bulunmaktadır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi uygulanmış ve 1050 veriye ulaşılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, mobil uygulama geliştiren / kullanan işletmelerin / kurumların, müşterilerinin / kullanıcıların uygulamalar ile ilgili düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmasının, kullanıcıları eğlendirebilecek, boş zamanlarını hoş geçirmelerini sağlayacak ve bunların yanı sıra fayda sağlayabilecekleri uygulamalar geliştirmelerinin pazarlama stratejileri açısından önem arz ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile applications serve many different areas such as communication, education, entertainment, shopping, travel, health. The most important feature of mobile applications is that they can be used according to suitability of requirements (Mobile phones, tablets, network connection, etc.) without time and space restrictions. The purpose of this study is to determine the relationship between personal characteristics of consumers and mobile application use, to determine the effects of utilitarian and hedonic motives on mobile application use, perceived utility and perceived ease of use for mobile applications, knowledge and interest level of mobile applications and use, and the relationship between the attitude and actual use. In this study, firstly the studies examining the effect of hedonic and utilitarian motives on product / service preference in the literature were examined and then the effects of the motives on the users' application preferences were investigated within the scope of mobile application marketing. The data used in the study were collected by the questionnaire method. The questionnaire consists of four parts. In the first part, there are questions about demographic variables; in the second part, informations on the mobile applications that mobile users use; in the third part, statements to be used to measure hedonic and utilitarian motives, and users' knowledge level about mobile applications; in the fourth and the last part, questions that measure the usefulness and ease of use of mobile application users, their attitudes towards their use, their intentions to use and the actual usage situations they perceive from mobile applications. The convenience sampling method was used to select the sample and the sample number is set to 1050. As a result of the study, it has been achieved that it is important for the marketing strategies that the mobile application developers / employers should have information about customers' / users' opinions on applications and have to develop applications which entertain the users, to enjoy their leisure time and to benefit from these applications.