Üniversite öğrencilerinin stres düzeylerinin ve çocukluk çağı travmatik yaşantılarının madde kullanımına yönelik tutumları ile ilişkisi
The relationship between the stress level and adverse childhood experiences and attitude towards substance use of university students
  1. Tez No: 538807
  2. Yazar: RAMAZAN ZELAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin madde kullanımına yönelik tutumları ile stres düzeyleri ve çocukluk çağı travmatik yaşantılarının ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan araştırma, 484 üniversite öğrencisi olan kişiler arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Sigara Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği, Alkol Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği, Uyuşturucu Madde Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, yüzdelik, ortalama ve standart sapma, korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmadaki öğrencilerin yaş ortalaması 19.62±2.12 olup, %65.7'sinin kız, %15.9'unun sigara içmekte, %12.8'inin alkol içmekte olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin ASÖ toplam puan ortalaması 28.07±7.66, ÇÇTÖ toplam puan ortalaması 35.64±10.87 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to evaluate the relationship between the stress level and adverse childhood experiences and attitude towards substance use of university students. The research was a descriptive research and included 484 university students. The data of the research was collected using Introductory Information Form, Attitude Scale for Cigarette Addiction, Attitude Scale for Alcohol Addiction and Attitude Scale for Drug Addiction, Childhood Mental Trauma Questionnaire and Perceived Stress Scale. In the analysis of research data, percentage, mean and standard deviation, and correlation analysis were used. The mean age of the students in this study was 19.62±2.12; 65.7% of them were women, 15.9% were smokers, and 12.8% drank alcohol. The mean PSS total score of the students was 28.07±7.66 and the mean CTQ total score of the students was 35.64 ± 10.87.