Sestos: Tarihi ve sikkeleri
Sestos: Its history and coinage
  1. Tez No: 532911
  2. Yazar: ARİF YACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Hellespontos, günümüzde olduğu gibi tarih boyunca Asya ve Avrupa kıtaları arasında önemli bir geçiş bölgesi olmuştu. Ayrıca bir deniz yolu olarak, Karadeniz ve Ege Denizi arasındaki geçişlerde Bosporos'la birlikte tek rota konumundadır. Sestos antik kenti, boğazdaki jeostratejik konumuyla bu iki yönlü geçişin kontrolü için yüzyıllar boyunca ana üs olarak kullanılmıştı. Büyük Kolonizasyon Dönemi'nin başlarında, önce Lesboslular tarafından yerleşilmiş, yaklaşık yüz yıl kadar sonra Thrakia Khersonesosu'nun tamamında olduğu gibi Atina kontrolü başlamıştır. Özellikle tahıl teminindeki rolünün etkisiyle zamanla Atina için hayati öneme sahip olmuştur. Bu nedenle Atina bu kenti kaybetmemek için, kaybettiğinde ise geri almak için tüm kaynaklarını seferber etmekten çekinmemiştir. Roma hakimiyetiyle birlikte eski önemini kaybetmeye başlamıştır. Kentin Eskiçağ dünyası içindeki yerini anlamak, bölgenin tarihini daha iyi anlamamızı kolaylaştıracaktır. Ancak bu amaç doğrultusunda Sestos antik kentine dair yapılan çalışmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Üstelik bunlar dar kapsamlı çalışmalardır. Kentin lokalizasyonunun yapıldığı Eceabat Akbaş Mevkii'nde günümüzde görünür bir kalıntı yoktur ve henüz bilimsel bir kazı yapılmamıştır. Bu kısıtlılıklar, kente dair bilinen, ancak daha önce bir araya getirilmemiş verilerin eksiksiz bir şekilde bir araya getirilmesinin önemini daha da artırmıştır. Bu nedenlerle kentin bugüne kadar yapılmamış olan eksiksiz bir sikke kataloğu oluşturulmuştur. Sikkeler, yazıtlar, antik yazarlar ve daha önceki çalışmalardan gelen verilerin birlikte değerlendirilmesiyle yeni bilgiler elde edilmiş ve Sestos'un kapsamlı bir tarihi yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hellespontos, as it is today, has been an important transit zone between Asia and Europe. It is also the only sea route along with Bosporus between the Black Sea and the Aegean Sea. The ancient city of Sestos has been the main base for centuries to control this two-way transition with its geostrategic position on the strait. At the beginning of the colonization period, it was first settled by Lesbians and about a hundred years later, as it is the case everywhere on the Thracian Chersonesos, Athenian control has begun. Due to its role in supply of grain in particular, Sestos became vital for Athens. For this reason, Athens did not hesitate to mobilize all its resources to not lose to the city or to recover it. Later on, the city has begun to lose its former significance during Roman reign. Understanding the city's place in the Ancient world will make it easier to better understand the history of the region. However, the works on the ancient city of Sestos in the direction of this purpose is not very numerous. Moreover, the existing ones are narrow-scoped studies. There is no visible remains in Eceabat Akbas Mevkii, where the city is thought to be localized and no scientific excavations have been done yet. These limitations further heightened the importance of bringing together previously unassociated data on the city. For these reasons, a complete catalog of coins has been created for the first time. Thus, by collectively evaluating the data retrieved from coins along with the inscriptions, the ancient sources and the previous researches, new information is obtained and a comprehensive history of Sestos is written.