Bireysel spor pazarlamasında sosyal medya unsurlarının kullanımı
Use of social media facilities in individual sports marketing
  1. Tez No: 532912
  2. Yazar: ECE BAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sporcuların sosyal medya üzerinden bireysel olarak yaptıkları spor pazarlamasının etkisini incelemektir. Bu bağlamda, araştırmada takipçilerin(tüketicilerin) sporcuların ve markaların sosyal medya hesaplarını takip etmedeki temel istekleri belirlenmiştir. Bu isteklerin, arasında bulunan sporcu-takipçi ilişkisinin düzeyi ve takipçilerin sosyal medya üzerinden markanın ürünlerine yönelik tercihlere olan etkileri de incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma kapsamında sporcuların sosyal medya yönetimini araştırmak için hazırlanan sorular online ortamda dağıtılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni sosyal medya hesaplarını kendisi yöneten 3 tane başarılı milli takım sporcusu olan Naz AYDEMİR AKYOL (voleybolcu), Berfe SANCAK (atletizm), Pamir SAÇKAN (rüzgar sörfü) onların cevaplarıyla bağlantı kurabilmek adına sporcu sponsorlukları yapan Adidas Türkiye ve Pınar şirketlerinin sosyal medya pazarlama departmanları olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına sosyal medya yönetiminini kendisi yapan sporcularda markalar ile daha pozitif ve anlamlı bir ilişki gösterdikleri ve taraftarların(tüketicilerin) markaların ürünlerine yönelik tercih eğilimlerine anlamlı ve sadık bir etkide bulundukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the effect of social media on sports marketing, which is made on individual sportsmen. In this context, the main motivations of followers (consumers) to follow social media accounts of sportsmen and brands have been identified. It also examines the level of involvement among these motivations, and the impact of the fans on the preference trends of the brand's products over social media. Qualitative methods have been used as research methods. Within the scope of the research, the questions prepared for the social media management of sportsmen were distributed online. Target population of the current study, Naz AYDEMİR AKYOL (volleyball player), Berfe SANCAK (athletics), Pamir SAÇKAN (windsurfing) are the three successful national team athletes who manage their social media accounts themselves. In order to connect with their reply athletes that Adidas Turkey and Pınar sponsorship is designated as social media marketing departments of companies. According to results, It has been observed that sportsmen who perform social media management themselves have a more positive and meaningful relationship with brands and that supporters (consumers) have a meaningful and loyal influence on preference tendencies towards the products of brands.