Designing brand experience in interior space
İçmekanda marka deneyimi tasarımı
  1. Tez No: 532939
  2. Yazar: MELTEM ÖNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ HASIRCI İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hızlı küreselleşme rekabetçi pazarlamayı yaratmaktadır. Markalar bu yarışta başarılı olabilmek için kendilerine yeni pazarlama fikirleri geliştirmektedir. Bu markalar, deneyimsel tasarımı pazarlama stratejisi olarak kullanmaya başladılar. Mekanı tasarlamak insanların hayatlarında bir anlam yaratır ve özel deneyimlerin ortaya çıkmasında mekanların önemli bir yeri vardır. Burada, içmimarlığın rolü artık sadece bir mekanı dekore etmekten çıkıp, deneyimi mekan sayesinde tasarlamaya ulaşmıştır. Marka stratejisi için algılanan bir alanine nasıl tasarlanacağının anlaşılması önem kazanmaktadır. Bu tezin amacı, mesleki yaşam ile akademik literatür arasındaki bilgileri içmimarlığa aktarmaktır. Araştırma, literatürü mekan tasarımı için profesyonel yaşamla birleştirmeyi ve iç mekanın kurumsal kimliğin deneyimlenmesindeki rolünü analiz etmeyi amaçlanmıştır. Diğer taraftan, tüm tasarım unsurlarıyla tasarım kimliğini bir araya getiren; logo için grafik tasarımı, web sitesinin yazılım tasarımına, kurumsal alan tasarımı için iç mekan tasarımına kadar iç mekanın nasıl şekillendiğini araştırmaktadır. İç mekan tasarımını kurumsal kimliğin gelişimine entergre etmek, kurumsal kimliğin deneyimini anlamada yeni ve etkili bir yaklaşımdır. Araştırmada deneyimsel pazarlama ve mekansal literatür, iç tasarımın marka için önemini anlamak için kullanılmıştır. Schmitt (1999) deneyimsel pazarlama modeli, bu yaklamışı kullanan tasarım şirketi I-am'in çalışmalarını analiz etmek için kullanılmıştır. Model, pazarlama ile bağlantı kurmak ve mesleki yaşam ile mevcut literatür arasındaki eksiklikleri gidermek için içmimarlık alanına uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With fast globalization, comes competitive marketing. Brands are developing new marketing ideas to be successful in this competition. They have begun to use experiential design as a marketing strategy. Experiencing spaces creates a signification in people's lives, and spaces can have a particular role in originating specialized experiences. Therefore, there is a key role for interior designers, because their job is not only decorating a space, but more about designing experience through a space. Understanding how to design a perceived space for the purpose of brand strategy becomes significant at this point. The aim of this thesis is to bridge the gap between professional life and academic life for interior designers. The research aspires to combine literature with the professional approaches for designing a space, as well as analyzing the role of interior space in experiencing corporate identity. Moreover, it explores how interior space is being shaped by firms who are designing the corporate identity with all design elements together, from graphic design for the logo, to the software design for the website, to interior design for the design of the corporate space. Integrating interior space within the development of corporate identity is a new and effective approach in understanding the experience of the corporate identity. Experiential marketing and spatial literature are used in the research study to understand the importance of interior design for the brand. Schmitt's (1999) Experiential Marketing model is used to analyze the works of the design company, I-am Associates, that uses this approach. The model is adapted to the field of interior design to provide a link with marketing and to eliminate deficiencies between professional life and the existing literature.