47 numaralı Gaziantep Şeriyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (126-267.sayfalar arası)
Transcription and analysis of Ayntab judicial record Nu:47 (126-267.)
- Tez No: 532953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIVRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Sosyal ve kültürel açıdan önemli bilgiler içeren Osmanlı Mahkeme kayıtları, geçmişi günümüze yansıtan çok önemli yazılı kaynaklardandır. Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nin şehir tarihi ve araştırmaları için birinci elden kaynaklardır. Bundan dolayı siciller incelenmeden Osmanlı Devleti'nin siyasi, iktısadi vs. durumu hakkında doğru bilgilere ulaşmak mümkün değildir. 47 Numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicili H. 1108-1109 tarihlerini kapsamaktadır. Toplam 142 sayfadan oluşan bu sicil defterinde 325 aded idari ve hukuki içerikli belge bulunmaktadır. Defter iki tarafı kullanılarak kaleme alınmıştır. Defter transkribe edilerek değerlendirilmiştir. Defterde vakfiye, boşanma, alacak-verecek, vasi tayini, nafaka ve miras gibi hukuki içerikli belgeler kaleme alınmıştır. Bu belgeler içerisinde Gaziantep'in sosyal, ekonomik ve idari yapısı hakkında bilgi veren önemli verilere rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman court registers are so valuable sources that they include important knowladge and records. These registers also reftlect past to present besides its social and cultural value. Registers which belong to specific areas do not only manifest local differences but also help researchers reach more general conclusions. The present study comprises analysis of the years 1108-1109. The are 325 number administrative and Judicial documents in this record which consist a total of 142 pages. Records were kept on both sides of the register. The order side is related to judicial documents like debt, subsistence, divorce and heritage. These registers analyzed in this study provide important data about social, economic and administrative structure of Gaziantep.