47 numaralı Ayıntab Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi(H.1108-1109)
Transkription and analysis of Ayintab Şer'iyye Records numbered 47(H.1108-1109)
  1. Tez No: 477424
  2. Yazar: MEHMET AKİF DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIVRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Mahkeme kayıtları olan Şer'iyye Sicilleri ait olduğu dönemin siyasi ve sosyal yapısını, kültürünü ve ekonomik yapısını yansıtmaktadır. Osmanlı tarihi ve şehir tarihçiliğinin gelişmesinde önemli katkılar yapmaktadır. Çalışmamız Türk tarihi ve kültürü bakımından önemli bir yere sahip olan Şer'iyye Sicillerinden H.1108-1109 Tarihlerini kapsayan Gaziantep'te kaydedilen Şer'i mahkeme kayıtlarını içermektedir. 47 Numaralı Ayıntab Şer'iyye Sicili defterinin 1-125 sayfa aralıkları çalışılmıştır. Sicilde alacak verecek davaları, evlilik, miras, nafaka, boşanma, gibi belgeler karışık halde toplam 318 adet belge bulunmaktadır. Bunların yanı sıra merkezden gönderilen berat, ferman gibi önemli konuları ihtiva eden belgeler ile hüccet, temessük kayıtları bulunmaktadır. Bu belgeler defter doğrultusunda dönemin Ayıntab'ının sosyal, kültürel, ekonomik ve idari durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thecourtrecords of Şer'iyye Sicilleri (Şeri'iyeRecords) reflects the political and social structure, cultural heritage and the economic structure of its period. This work contributes a great deal to the development of Ottoman history and the urban historiography. Our work covers the Şeri'iye Records of Gazaintep city for the period of H.1108-1109, which has a significant place in the Turkish history and its culture. Numbered 47 AyıntabŞer'iyye Records Book the pages of 1-125 have been throughly studied. In this Court Records Book, there are a total of 318 documents for various cases, such as the debt and liabilities issues, robbery, appointment of guardianship, marriage, inheritance, alimony, and divorce. In addition to this, in the book, there are other documents sent from the central government containing topics such as berat (military rating), imperial orders from sultan as well as records of deeds, obligation for payments, and collection of biographies. These documents, with the help of the court records book, attempted to reveal the social, cultural, economic and administrative status of the period in Ayıntab province.