Ğânim Kaddûrî El-Hamed ve Kur'ân ilimlerine dair çalışmaları
Ghanem Kaddouri Al-Hamad and his contribution to Holy Qur'an studies
- Tez No: 532959
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Kur'ân İlimlerinin çeşitlerinde katkısı olan çağdaş âlimlerinden Ğânim Kadûrî el-Hamed'in hayatı ve çalışmaları üzerine yapılan bir araştırmadır. Müellifimiz 1950 yılında Irak'ın kuzey tarafında bulunan Tikrît şehrinde dünyaya gelmiş, Musul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde lisansı, Mısır'daki Daru'l-Ulûm Fakültesinde yüksek lisansı ve Bağdat Üniversitesinde Doktora öğretimini tamamlamıştır. Halen kuzey Irak'ta yaşamaktadır. Tecvîd ve Resmü'l-Mushaf başta olmak üzere, müellifimizin Kur'an ilimleri alanında birçok çalışması vardır. Toplamda 28 telif, 33 tahkik kitabı ve 70 civarında makalesi bulunmaktadır. Onun Tecvîd ve Resmü'l-Mushaf'a dair görüşleri çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's degree thesis is a research on the life and works of Ghanem Kaddouri Al-Hamad, one of the contemporary scholars who contributed to the several of the Qur'anic studies. He was born in 1950 in Tikrit-Iraq. He got / graduated from the Faculty of Arts - Mosul University in 1971. After that, he joined the Faculty of Dar Al-Ulum in Egypt and gained his master's degree in 1976, and then he obtained his Ph.D. from Baghdad University in 1982. He is still lives in north of Iraq. He has many studies in the field of Qur'anic studies, especially Tajweed and Orthography of Qur'an. Totally, he has 61 published books, about 70 articles, and many other unpublished books. His Opinions about Tajweed and Orthography of Qur'an had been discussed in details in the second and third parts of our study.