Çağdaş dönem resmü'l-mushaf çalışmaları: Gânim Kaddûrî el-Hamed örneği
Contemporary period resmü'l-mushaf studies: The example of Ghânim Kadduri al-Hamed
- Tez No: 953050
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
İslâm'ın gelişiyle birlikte vahyedilen Kur'ân âyetleri ezber ve yazıyla kayıt altına alınmıştır. Hz. Osman döneminde çoğaltılan ilk Mushaflarda, Arap yazı kuralları ile örtüşmeyen, telaffuz edildiği gibi yazılmayan bazı yazım özellikleri mevcuttur. Söz konusu bu imla yapısı ilgili eserlerde Arap dilinin özellikleri, kıraat farklılıkları, dil bilgisi ve bazı telaffuz şekillerinin yazıya yansıması gibi gerekçelerle açıklanmaya çalışılmıştır. Ancak çağdaş dönemde Arap coğrafyasında yapılan arkeolojik çalışmalarda Arapçanın geçmişten gelen yazılarla bazı ilişkileri tespit edilmiştir. Mushaf imlasıyla ilgili geleneksel eserlerin ortaya koyduğu gerekçeler modern dönemde bilimsel çalışmalar çerçevesinde ele alınmakta ve Mushaf imlasına etki eden asıl unsurun tespitine çalışılmaktadır. Çağdaş dönem Mushaf araştırmacılarından Gânim Kaddûrî Hamed, Arap yazısının tevârüs ettiği kadim yazıların resm-i Osmânîde etkili olduğuna dikkat çekmektedir. Bu bağlamda Hamed; Arap yazısının kökeni ve Sâmi dil ailesi ile ilişkisi, Arap alfabesinin gelişimi ve Hicaz bölgesine intikal süreçleri gibi konuları ele almaktadır. Bu çalışmalar neticesinde; Arap yazısını doğuran Sâmi yazı ailesinin bazı etkilerinin, İslâm'ın erken döneminde âyetlerin ve Mushafların yazımında tezahür ettiği sonucuna varılmaktadır. Gânim Kaddûrî Hamed geleneksel kaynakların Mushafın imla yapısıyla ilgili yaptıkları açıklamaların yeterli ve bilimsel olmadığını, konunun bir de Arap dilinin tarihi yönüyle ele alınması gerektiğine dikkat çekmektedir. Hamed, konuyu Arap yazı tarihi yönüyle bilimsel veriler ışığında ele almış, Mushafın yazım özelliklerini erken Arap yazısının yansımalarıyla açıklamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advent of Islam, the revealed verses of the Qur'an were preserved through both memorization and writing. During the caliphate of Uthman ibn Affan, the first Mushafs (the written compilation of the Quran) were produced, exhibiting orthographic features that diverged from established Arabic writing conventions and did not consistently reflect actual pronunciation. Traditional works adressed this orthography through explanations grounded in the characteristics of the Arabic language, variations in qira-at (recitations), grammatical considerations, and the reflection of certain pronunciations in writing. In modern times, however, archaeological studies conducted in the Arab world have identified connections between Arabic and earlier writing systems. Within this context, traditional explanations of Mushaf orthography have been re-examined in light of contemporary scholarship, with the aim of determining the primary factors shaping its structure. Among modern researchers of Mushaf studies, Ghânim Qaddûrî Hamed highlights the influence of ancient scripts inherited by Arabic writing on the formation of Rasm al-Uthmânî (the Uthmânic script). In this regard, Hamed examines the origins of Arabic script, its relationship with the Semitic language family, the development of the Arabic alphabet, and its transmission to the Hijaz shortly before the rise of Islam. His findings indicate that certain features of the Semitic writing tradition, from which Arabic emerged, were reflected in the early transcription of Qur'anic verses and Mushafs. Hamed argues that the explanations of traditional sources regarding the orthography of the Mushaf are neither sufficient nor scientific, emphasizing the need to address the matter from the historical perspective of the Arabic language. Accordingly, he interprets the orthographic features of the Mushaf in light of the history of Arabic writing, presenting them as manifestations of early Arabic script.