Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen ivesi ve Çukurova et koyunlarının döl verimi ile kuzularının büyüme performansının araştırılması
The study on reproduction and lamb growth performances of awassi and Cukurova meat sheep raised in research and application Farm of Faculty of Agriculture in Cukurova University
  1. Tez No: 533022
  2. Yazar: ÖZLEM BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Koyunculuk Ünitesi'nde yetiştirilen ilk doğumunu yapmış İvesi (n=25) ve Çukurova Et (n=34) koyunlarının döl verimleri ile İvesi (n=19) ve Çukurova Et (n=33) kuzularının büyüme performanslarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Kuzulama oranı İvesi ve Çukurova Et koyunlarında sırası ile % 64.00, % 76.47; kuzu verimi % 118.75, % 126.92; döl verimi % 76.00, % 97.05; ikizlik oranı % 18.75, % 19.23 olarak belirlenmiştir. Doğumda ve doğumdan sütten kesime (60.gün) kadar olan zaman aralığında kuzularda ölüm gözlenmemiştir. İvesi kuzuların doğum ve sütten kesim ağırlığı 4.4 kg ve 25.0 kg; Çukurova Et kuzuların doğum ve sütten kesim ağırlığı 4.1 kg ve 21.1 kg olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda Çukurova Et ırkı koyuların döl verimlerinin İvesi ırkı koyunlardan yüksek olduğu, kuzularda sütten kesim ağırlığı üzerine ırk ve doğum tipinin etkisinin önemli olduğu (p0.05), doğum, 30, 45 ve 60.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the reproduction performances of the Awassi sheep (n=25) and Cukurova Meat sheep (n=34) which recently gave birth, and to examine the growth performances of Awassi (n=19) and Cukurova Meat lambs (n=33) in Cukurova University Faculty of Agriculture Research and Application Farm Sheep Unit. The fertility rate was 64.00 and 76.47%; litter size was 118.75 and 126.92%; fecundity was 76.00 and 97.05%; the rate of twins was 18.75 and 19.23% in Awassi and Cukurova Meat sheep, respectively. No death was observed in lambs at birth and from birth to weaning (60th day). The birth weight and the weaning weight of the Awassi lambs were 4.4 and 25.0 kg, whereas the birth weight and weaning weight of Cukurova Meat lambs were found to be 4.1 and 21.1 kg.