Farklı yaşlardaki analardan doğan ivesi ve Çukurova et ırkı kuzularda büyüme ve gelişme performansı
Growth and development performance in awassi and Çukurova meat breed lamb born from different ages ewes
  1. Tez No: 790818
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Koyunculuk Ünitesi'nde yetiştirilen İvesi ve Çukurova Et (ÇET) ırkı koyunların ana yaşına göre (genç ve ergin) kuzularda büyüme ve gelişme performanslarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini genç analardan olan İvesi (n=26), Çukurova Et (n=28); ergin analardan olan İvesi (n=17), Çukurova Et (n=12) olmak üzere toplam 83 baş kuzu oluşturmuştur. Genç anaçlardan olan kuzuların doğum ve sütten kesim ağırlığı 4.13 kg ve 22.39 kg; ergin anaçlardan olan kuzularının doğum ve sütten kesim ağırlığı 4.09 kg ve 19.18 kg olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda kuzularda doğum ağırlığı üzerine doğum tipi önemli (p0.05) olduğu; sütten kesim ağırlığı üzerine ana yaşı ve ırkın önemli (p>0.05), doğum tipi ve cinsiyetin önemsiz (p>0.05) olduğu tespit edilmiştir. Çukurova Et kuzuları 30. ve 75. gün canlı ağırlığı bakımından İvesi kuzulardan önemli ölçüde daha yüksek bir büyüme performans göstermişlerdir (p0.05), doğum 15. , 45. ve 60.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the growth and development performances of Awassi and Cukurova Meat breed sheep reared in Cukurova University, Faculty of Agriculture, Research and Application Farm Sheep Unit, according to the maternal age (young and adult) lambs. The animal material of the research was Awassi (n=26), Çukurova Et (n=28); Awassi (n=17) and Cukurova Et (n=12) of the adult mothers produced a total of 83 lambs. Birth and weaning weights of lambs from young ewes were 4.13 kg and 22.39 kg; Birth and weaning weights of the lambs from mature ewes were found to be 4.09 kg and 19.18 kg. As a result of the research, birth type was significant (p0.05) on birth weight in lambs; It was determined that maternal age, breed were important (p>0.05), birth type and gender were unimportant (p>0.05) on weaning weight.