İnternet bankacılığı: Güney Sudan Cumhuriyeti için öneri
Internet banking: suggestion for South Sudan
- Tez No: 533026
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
21.Yüzyıl çağı, 1980'lerde yaşadığından beri sürekli olarak ileri teknolojilerin, en çok da internet bankacılığı teknolojisinin gelişimini seyretmiştir. Sayısız ileri teknolojiye rağmen, internet bankacılığı finansal aracıları İnternet yoluyla yönetmeye yönelik en yeni bankacılık hizmetlerinden biridir (Venkatesh ve arkadaşları, 2013). Güney Sudan'daki banka müşterilerinin çoğunluğu en son uygun ve erişilebilir internet bankacılığı teknolojisi hizmetini kucaklamamıştır. Geleneksel şubeye dayalı bankacılık bir bankacılık işlemi için yaygın bir yöntem olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, banka müşterileri gitgide geleneksel şubeye dayalı bankacılık sisteminden modern internet bankacılığı hizmetlerine kaymaktadır. Araştırmacı istenilen internet kullanıcıları örneğine ulaşmak için uygun bir araç olarak online şekilde yapılandırılmış google doküman anketleri tasarlamıştır. Veri analizini çözümlemek için toplam 113 örnek büyüklüğü kullanılmıştır. Veriler analiz edilmeden önce, araştırmacıya çok sayıda değişken arasındaki karşılıklı ilişki (korelasyon) yapısını analiz edecek bir araç sağlamak üzere keşfedici bir faktör yüklemesi yapılmıştır (Hair ve arkadaşları, 2010). Araştırmacı >.50 faktör yüklemelerini sürdürmüş olup ±.30 and ±.40 çapraz yükleme toplulukları VARIMAX'tan sonra silinir. Çalışma bulguları veri analizi için %5'lik bir anlamlılık seviyeli (α=0.05) ve %95'lik güven aralıklı doğrusal regresyona dayandırılmıştır. Doğrusal regresyon katsayısı istatistik sonuçları, orada internet bankacılığı yönünde fazlasıyla korelasyon olduğu için, algılanan kullanım rahatlığı, algılanan yararlılık, tutum, öz yeterliliğin, güvenlik ve gizlilik, Algılanan Risk, ve algılanan güvenilirlik istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, Devlet Desteği çalışma için istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
The 21st Century era has seen the growth of advanced technologies most so internet banking technology ever since it experimented in 1980's. Despite the numerous advanced technologies, internet banking is one of the latest banking services for conducting financial intermediaries via the internet (Venkatesh al, 2013). Traditional branch-based banking remains a widespread method for a banking transaction. However, bank customers are gradually shifting from the traditional branch-based banking system to modern internet banking services. The researcher designed online structured google document questionnaires as a suitable medium to reach the desired sample of internet users. A total of 113-sample size was used to analyze the data analysis. Before the data was analysed, an exploratory factor loading was done to provide the researcher with a tool to analyse the structure of the inter-relationship (correlation) among a large number of variables (Hair et al, 2010). The researcher retained factor loadings of >.50 and the cross-loadings communities of ±.30 and ±.40 are deleted after the VARIMAX. The findings of the study were based on linear regression with a significant level of 5% (α=0.05) and confidence interval of 95% for data analysis. Linear regression coefficient statistics results indicated that perceived ease of use, perceived usefulness, attitude, self-efficacy, security and privacy Perceived Risk and perceived trustworthy are statistically significant as there is there strongly correlation toward internet banking. However, Government Support is not statistically significant for the study.