Multiple skleroz hastalarında belirsizliğe tahammülsüzlük ile aile iletişimi arasındaki ilişki
The relationship between intolerance uncertainty and family communication in multiple sclerosis patients
- Tez No: 533064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB ERENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı multiple skleroz hastalarında belirsizliğe tahammülsüzlüğün aile iletişimi ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu araştırmada multiple skleroz tanısı alan bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile aile iletişimi arasında ilişki olduğu ve belirsizliğe tahammülsüzlüğü yüksek olan bireylerin aile iletişiminde daha fazla sorun yaşadığını gösterdiği umulmaktadır. Türkiye Multiple Skleroz Derneği İstanbul Şubesi'inde yardım gören elli birey bu çalışmada yer almaktadır. Katılımcılar çalışma hakkında bilgilendirilmiştir ve kabul ettikleri takdirde araştırmaya katılmışlardır. Gönüllü katılımcılar Sosyodemografik Form, Belirsizliğe Tahammüzlük Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeğini doldurdular. Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği 4 alt gruba sahip ve 27 likert tipi sorudan oluşmaktadır. Aile Değerlendirme Ölçeği 7 alt gruba sahip ve 60 likert tipi sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde katılımcıların %48'i kadın ve %52'si erkektir. Belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi ile öğrenim düzeyi ve hastalık süresi karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmıştır. Aile değerlendirmesi ile cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, meslek seçimi ve hastalık süresi arasında anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Araştırma bulgularına göre multiple skleroz hastalarında belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi ile aile iletişimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda alt ölçekler arasında da ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between intolerance uncertainty and family communication in patients with multiple sclerosis. In this study, we expected that there is a relationship between uncertainty intolerance levels and family communication in people who diagnosed multiple sclerosis. In other words, they Show patients who have high uncertainty intolerance levels more problems in family communication. There were fifty voluntary that they assisted bu Istanbul branch of Turkey Multiple Sclerosis Society. The participants were informed about the study and participant if they agreed. Volunteer participants completed Sociodemographic Form, The Intolerance of Uncertainty Scale and Family Assessment Device. The Intolerance of Uncertainty Scale includes four subscales and 27 questions that are likert scale. Family Assessment Device includes seven subscales and 60 questions that are likert scale. According to this study's results, the gender distribution of the participants was examined, it was 48% of the participants are female and 52% male. There is significant relationship between uncertainty in tolerance level and their education level, disease duratin. In addition, there is no significant relationship between family assessment and gender, age, education level, career choice, disease duration. According to the study findings, there is significant relationship between uncertainty intolerance level and family communication in patients that multiple sclerosis. In addition, it was found that there were also relations between the subscales.