Ağır hastalarda dinî başa çıkma
Religious coping in severely ill patients
- Tez No: 757341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, ağır hastaların dinî başa çıkma sürecini anlamak amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan araştırmada, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören 35 hastadan mülakat tekniği ile veri toplanmıştır. Kota, kolay ulaşılabilir örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme kullanılarak çalışma grubu belirlenmiştir. Katılımcılar kanser, MS (Multiple Skleroz) ve felç (inme) hastaları olarak üç grup altında sınıflandırılmıştır. Görüşmeler, hastalığı anlamlandırma ve uyum, hastayı hayata bağlayan süreçler, dini başa çıkma süreci, hastanın hayata dair beklenti ve istekleri şeklinde 4 ana tema çevresinde yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler tematik içerik analizi ile incelenmiştir. Çalışma bulgularında; hastalığı anlamlandırma ve uyumu, hastaların hastalıklarını ilk duyduklarında hissettiklerinin ve hastalığın hasta ve hayatı üzerinde bıraktığı etkilerin belirlediği görülmüştür. Kanser hastalarında, ciddi belirti vermeden ortaya çıkışta şoka girmek, ölümcül olarak düşünülmesi ve sürecin belirsizliği nedeniyle korku ve endişe gözlenmiştir. Genellikle olumsuz duyguların varlığıyla birlikte kabullenme de yaşanmıştır. MS hastası olan katılımcılarda; hayatın aktif ve verimli zamanlarında ortaya çıkması ile şoka girme, korku ve endişe görülmüştür. Felçli katılımcılarda beklenmedik zamanlarda ortaya çıkışla şaşkınlık deneyimlenmiştir. Hastalığın hasta üzerinde ve hayatında bıraktığı etkilerde; genel olarak iş ve sosyal hayatın değişmesi, tedavi sürecinin yıpratıcılığının da etkileriyle psikolojik sağlığın bozulması, felçli hastalarda ise bu durumlara ek olarak hayatın yarım kalmışlığı düşüncesi gözlenmiştir. Hastayı hayata bağlayan süreçler kapsamında; aile ve yakın çevre ile sosyal destek, Allah'a sığınma ve olumlu inanışla manevî destek görülmektedir. Üç hastalık türünde de dua etme göze çarpıcıdır. Dini başa çıkma temasında; Allah'tan güç alma, ibadet etme, sabır ve günahlara kefaret gibi unsurlarla olumlu dinî başa çıkma ön plandadır. Son tema olan hayata dair beklenti ve isteklerde ise; çalışma grubunun sağlıklarına kavuşarak sade ve huzurlu bir yaşam beklentisi ile hayata geri dönmek istedikleri ve geçmiş hayatlarına dair pişmanlıklarıyla yüzleştikleri fark edilmektedir. Hastaların Tanrı algıları ve başa çıkma ilişkileri incelendiğinde, 18 kanser, 4 MS ve 7 felçli toplam 29 hastada merhametli Tanrı algısı ile birlikte olumlu dinî başa çıkma görülmüştür. 1 hastada cezalandırıcı Tanrı algısı ile olumsuz dinî başa çıkma anlaşılmıştır. Sonuç olarak çalışma grubunda; Allah'a sığınmak, dua ve olumlu inanışla manevî destek, aile ve yakın çevre desteği ile sosyal destek, Allah'tan güç alma, ibadet etme ve sabır kodları ile koruyucu Tanrı algısı ve olumlu dinî başa çıkma, uyum, sade ve huzurlu bir hayat beklentisi arasındaki ilişki ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand the religious coping process of severely ill patients. In the research conducted with the qualitative research method, data were collected from thirty-five patients who were treated at Samsun Ondokuz Mayis University Medical Faculty Hospital by interview technique. The study group was determined by using quota, easily accessible sampling, and maximum variation sampling. Participants were classified under three groups as cancer, MS (Multiple Sclerosis) and stroke (paralysis) patients. Interviews were held around four main themes: understanding and adaptation to the disease, processes that connect the patient to life, religious coping process, and the patient's expectations and wishes for life. The data obtained from the participants were analyzed with thematic content analysis. In the study findings, it has been seen that the meaning and adaptation of the disease are determined by the feelings of the patients when they first hear about their disease and the effects of the disease on the patient and his life. In cancer patients, fear and anxiety have been observed due to shock, thought to be fatal, and uncertainty of the process at the onset without serious symptoms. There was acceptance along with the presence of negative emotions. In participants with MS patients, shock, fear, and anxiety have been observed with the emergence of active and productive times of life. Paralyzed participants experienced surprise by appearing at unexpected times. The effects of the disease on the patient and his life; in general, changes in work and social life, deterioration of psychological health with the effects of the weariness of the treatment process, and the thought of unfinished life in patients with paralysis were observed. Within the scope of the processes that connect the patient to life; social support with family and close environment, taking refuge in God and spiritual support with positive belief are seen. Prayer is conspicuous in all three types of sickness. In the theme of religious coping, positive religious coping is at the forefront with elements such as getting strength from God, worshiping, patience and atonement for sins. As for the expectations and wishes about life, which is the last theme; it is noticed that the working group want to return to life with the expectation of a simple and peaceful life by regaining their health and they are faced with regrets about their past lives. When the patients' perceptions of God and their coping relationships were examined, a positive religious coping was observed with a compassionate God perception in a total of twenty-nine patients, eighteen cancer, 4 MS and seven paralyzed. Perception of punishing God and negative religious coping were found in one patient. As a result, in the study group; Taking shelter in God, spiritual support with prayer and positive belief, social support with family and close circle support, receiving strength from God, worshiping and patience codes with protective God perception and positive religious coping, harmony, a simple and peaceful life expectancy relationship has been revealed.