Kur'ân ilimleri ve tefsir açısından Nûh sûresi tahlili
Terms of Qur'anic spience and exegesis the surah Noah interpretation
  1. Tez No: 533069
  2. Yazar: FATİH PAMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İslam deliller hiyerarşisinin en tepesinde yer alan Kur'ân-ı Kerim hakkında tarih bo-yunca sayısız çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar“ulumü'l-Kur'ân/Kur'ân ilimle-ri”ve“tefsir/yorumlama”çalışmaları olarak iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Ça-lışmamız bu iki ana kategoriden istifade ederek Nûh sûresini ulumü'l-Kur'ân ve tef-sir disiplinleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma giriş ve iki bölüm-den oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi aktarılmıştır. Bu bölümde ayrıca kaynak eserler ve müellifleri hakkında kısa bilgiler yer almaktadır. Birinci bölüm Kur'ân ilimleri açısından Nûh sûresi konusu ile başlamaktadır. Bu bö-lümde sûre ulumü'l-Kur'ân eserleri içerisinde incelenmektedir. Ayrıca Nûh sûresi Kur'ân kıssası olması açısından özel bir bölümde incelenmiştir. Sûrenin yapısal tah-lili yapılarak birinci bölüm tamamlanmıştır. İkinci bölüm Nûh sûresi tefsiri ve yorumu konu başlığı ile başlamaktadır. Bu bö-lümde sûre beş ana bölüme ayrılmıştır: i.) Nûh Sûresi, Kavmi ve Hz. Nûh Hakkında Ön Bilgi, ii.) Risalet Görevi ve Tebliğ (1-4. Âyetler), iii.) Toplumun Durumunu Al-lah'a Arz ve Tebliğ Metodu (5-20. Âyetler), iv.) Allah'a Şikâyet ve Putlar (21-25. Âyetler), v.) Hz. Nûh'un Tazarruât ve Temenniyâtı (26-28. Âyetler) Bu bölüm içeri-sinde Klasik ve son dönem tefsir külliyatında Nûh sûresine ilişkin yaklaşımlar ve yorumlara da yer verilmiştir. Sonuç kısmında tezde ulaşılan genel sonuçlara değinilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous studies on the Qur'an, which is in the top of the hierarchy of Islamic sources, have been conducted throughout history. These studies are divided into two main categories as studies of“ulum al-Qur'an / Sciences of the Qur'an”and studies of“exegesis / interpretation”. By referring to these categories, this study aims at ex-ploring the Surah Noah in terms of ulum al-Qur'an and tafsir disciplines. This thesis consists of an introduction, two main parts and a conclusion. In the intro-duction, the subject of the research, its importance and purpose, and method of study are explained. This chapter also provides a brief information on the sources of the study and their authors. The first chapter is dedicated to the issue of the Su-rah Noah in terms of the Sciences of the Qur'an. In this chapter, the Surah Noah is analysed in terms of the works of ulum al-Qur'ân. The Surah Noah is also examined in terms of being a Qur'anic story in this chapter. The first chapter is concluded with its structural analysis. The second chapter is allocated to ana-lyse the exegesis and interpretation of the Surah Noah. The Surah is divided into four main parts: i) Surah of Noah, Noah's People and The Prophet Noah, ii) Prophethood and Communication (1-4. Verses), iii) Presenting The Situation of The Society to God and The Method of Invitation (5-20. Verses) , iv) Complain-ing to God and Idols (21-25. Verses), v) Prayers and Wishes of Noah (26-28. Vers-es). This chapter also includes (different) approaches regarding the Surah Noah and its interpretations in classical and contemporary tafsir corpus. The thesis is conclud-ed with addressing general resûlts reached in this research.