Kur'ân ilimleri açısından infitâr sûresi, tefsir ve yorumu
The interpretation and comment of the surah al-infitaar in terms of Quranic sciences
  1. Tez No: 608500
  2. Yazar: İSKENDER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda İnfitâr Sûresi dil bilgisi ve mânâ yapısı yönünden incelenip yorumlama yapılmıştır. Âyetler ulûmu'l-Kur'ân (garibul-Kur'ân, Müşkilü'l-Kur'ân ve Fadâilü'l-Kur'ân gibi önemli araştırma sahâlârı incelenmiştir. Kur'ân Âyetlerinin tarihlendirilebilmesi için önemli olan Mekkî-Medenî bilgisi, Âyetlerin o dönemde ifâde ettiği mânâ ve sosyo-kültürel bağlamını sunan Esbâb'ı-nûzül rivÂyetleri, Kur'ân metni ile birebir bağlantı içerisinde kalarak Kıraât, Vücûh-Nezâir, vb. disiplinler açısından incelenmeye alınmıştır. Birinci bölümde sûrenin metin, mânâ, tercüme ve tefsir yönü ele alınarak ve ihtiva ettiği mânânın yorumu konu bütünlüğü içerisinde değerlendirilerek ele alınmıştır. Diğer sûrelerdeki Âyetlerden benzerleriyle karşılaştırmalarda bulunularak tefsir bilme'sur (Âyetlerin, Âyetlerle tefsir) edilmesi yönüne gidilmiştir. İçerik açısından benzer yönlerine ışık tutulmuştur. Klâsik ve son dönem tefsirlerde ilgili âyetlerin benzer yönleri ele alınmıştır. Konuların bilgi bütünlüğünü sağlama adına gerekli görülen hadisi şerifler sahâbe sözleri ve ulema sözlerine de yer verilerek konunun anlatım bütünlüğüne uygun bir yol çizilmiştir. Sûrede geçen her bir Âyetin işâret ettiği mânâya müteallik olan konu başlıkları, hadisi şerifler, sahâbe sözleri ve ulemanın görüşlerine yer verilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmamızın ikinci bölümünde İnfitâr Sûresi hakkında genel bilgilere yer verilmiş ve sûre ulûmu'l-Kur'ân açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Surah al-Infitar was examined and interpreted in terms of grammar and meaning structure. The verses of the Surah have been examined in terms of Kıraât, Vücûh-Nezâir and similar disciplines while remaining in direct connection with important research areas such as Ulûmü'l-Qur'an, Garibul-Qur'an, Mushkilü'l-Qur'an and Fadâilü'l-Qur'an, the Mekkî-Medenî knowledge, which is important for the dating of the verses of the Qur'an, and the narrations of Esbâb'ı-Nûzül which presents the meaning and socio-cultural context expressed by the verses in that period. In the first part, the text, meaning, translation and commentary direction of the Surah were examined, the interpretation of the meaning contained in the Surahs was evaluated within the subject integrity, and the Tefsir Bilme'sur (Interpretation of verses with other verses) was applied by comparing the verses with the similar verses from other suras. Similar and different aspects in terms of content have been shed light on and the differences of interpretation about the related verses in the classical and recent commentaries of the Qur'an have been explained. In order to ensure the integrity of the information, necessary hadith sheriffs, and words of the Companions and words of the clerics were also included and an appropriate path was drawn for the narrative integrity of the subject. Topics, the hadith sheriffs, the words of the Companions and the opinions of the clerics related with the meaning which was pointed out by almost every single verse in the Surah were included. In the second part of the study, general information about the Surah al-Infitar was given and the Surah is evaluated in terms of the Ulûmü'l-Qur'an.