Kıraat farklılıklarının tefsire katkısı: Hz. Nûh kıssası özelinde
Contribution of kiraat differences to tafsir: Hz. specially with the story of Noah
  1. Tez No: 869684
  2. Yazar: UFUK EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE VİLDAN GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in kelimelerinin okunmasıyla ve anlaşılmasıyla ilgilenen kıraat ilmi; tefsir, fıkıh, Arapça vb. ilimlerle bağlantılıdır. Bu ilimler arasında da manada zenginlik oluşturması açısından en çok tefsir ilmine yakın olduğu söylenebilir. Kıraatlerde bulunan ihtilafların bir kısmı anlam farklılığına yol açmamakta ve manaya tesir etmemektedir. Bu kısım idğam, imâle gibi usul farklılıklarıyla alakalıdır. Tezimizde bu kısma değinilmemiştir. Kıraat farklılıklarının diğer bir kısmı ise anlamda değişiklikler meydana getirmekte, onların katkısıyla farklı manalar elde edilmektedir. İşte bu kısım, ferşî farklılıklar olarak ifade edilen kıraat farklılıklarıdır. Bu çalışmada, kıraat farklılıklarının manaya etkisi Hz. Nûh (a.s.) kıssası özelinde ele alınmıştır. Çalışma; giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında kıraat ilmiyle ilgili bazı temel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde ve ikinci bölümde ise Hz. Nûh (a.s.) kıssası hikâye edilerek kıssanın geçtiği âyetlerdeki kıraat farklılığı tespit edilmiştir. Daha sonra tespit edilen bu farklılıkların anlam üzerindeki etkisi veya katkısına değinilmiştir. Burada bu etki veya katkıya örnek olarak Hz. Nûh'un (a.s.) oğluyla alakalı Hûd 11/42. âyet gösterilebilir. Söz konusu âyette iki kıraat mevcuttur. Kıraatlerden bir tanesi âyette bahsedilen oğulun Hz. Nûh'a (a.s.) ait olduğunu ifade etmektedir. Diğer bir tanesi ise bu bahsi geçen oğulun Hz. Nûh'un (a.s.) kendisinin olmayıp hanımının oğlu olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla bir kıraat bu oğulun Hz. Nûh'un (a.s.) öz oğlu olduğunu belirtirken diğer kıraat üvey evladı olduğunu belirtmiştir. Bu şekilde Hz. Nûh (a.s.) kıssası üzerinden kıraat ilminin sadece kelimelerin fonetik yapısıyla ilgilenmeyip mana ile de ilgilendiği açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The science of recitation, which deals with reading and understanding the words of the Holy Quran; tafsir, fiqh, Arabic etc. It is linked to sciences. Among these sciences, it can be said that it is closest to the science of tafsir in terms of creating richness in meaning. Some of the disagreements in the recitations do not lead to differences in meaning and do not affect the meaning. This part is related to procedural differences such as idğam and imale. This part is not mentioned in our thesis. Another part of the differences in recitation creates changes in meaning, and with their contribution, different meanings are obtained. This part is the differences in recitation, which are expressed as individual differences. In this study, the effect of recitation differences on the meaning of Hz. It is discussed specifically in the story of Noah (a.s.). Study; It consists of introduction, first part, second part and conclusion. In the introduction part of the study, some basic information about the science of recitation is included. In the first part and the second part, Hz. The story of Noah (a.s.) was told and the difference in recitation in the verses in which the story was mentioned was determined. Then, the effect or contribution of these detected differences on the meaning was mentioned. Here, as an example of this influence or contribution, Hz. Hud 11/42 about the son of Noah (a.s.). The verse can be shown. There are two recitations in the verse in question. One of the recitations is the son mentioned in the verse, Hz. It states that it belongs to Noah. Another one is that this mentioned son is Hz. He states that Noah is not his son, but his wife's son. Therefore, a recitation of this son Hz. While he stated that he was Noah's own son, the other reading stated that he was his stepchild. In this way, Hz. Through the story of Noah (a.s.), it has been tried to clarify that the science of recitation is not only interested in the phonetic structure of words but also in their meaning.