Kur'ân ı̇lı̇mlerı̇ bağlamında Necm Sûresı̇ ve tefsı̇rı̇
The Surah an-Najm and its exegesis in the context of Qur'anic sciences
  1. Tez No: 915018
  2. Yazar: NAGİHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada her dönem daha iyi anlaşılmaya ve açıklanmaya ihtiyaç duyulan Kur'ân-ı Kerîm'in sûrelerinden Necm Sûresini Kur'ân ilimleri bağlamında incelemeyi ve tefsir etmeyi hedefledik. Necm Sûresi âlimlerin çoğuna göre Mekkî sûrelerdendir. Altmış iki âyetten oluşur. İsmini ilk âyetinde geçen ve üzerine yemin edilen, çoğunluğun görüşüne göre yıldız anlamındaki necm kelimesinden alır. Sûre Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği dinin kendi iddiası olmadığını; vahye ve kesin bilgiye dayandığını vurgulamakla başlar. Müşriklerin Allah'a ortak koşmalarının ise zanna dayanan bâtıl bir iddia olduğunu ifade eder. Sûrede Hz. İbrâhim ve Hz. Mûsâ gibi önceki peygamberlerin de getirdiği hakikat olan İslâm dinine uyup salih amel işleyenlerin mükâfat bulacağı, Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından tebliğ edilen gerçekleri kabul etmeyenlerin ise Nûh, Âd, Semûd kavimleri gibi helâk edileceği zikredilir. Dolayısıyla ölüm ve kıyamet gelmeden önce Allah'a ibadet ve kulluk etmek emredilir. Yapılan bu tez çalışması bir giriş ve iki bölümden oluşur. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, konu ve kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Necm sûresindeki âyetler kendi aralarındaki mâna uyumu gözetilerek gruplar halinde ele alınmış ve bu âyetlerin içinde geçen kelimelerin birçoğu açıklandıktan sonra siyâk sibâk çerçevesi gözetilerek tefsir çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise sûre Kur'ân İlimleri açısından değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Böylece Sûre Başı, Sûre Adı, Sûre Sırası, Âyet, Kelime ve Harf Sayısı, Fâsılası, Mekkî-Medenî Oluşu, Nüzûl Sebebi, Sûrenin Fazileti, Nesh, Münâsebet İlmi, Vakf ve İbtidâ, Vucûh ve Nezâir, Aksâmü'l-Kur'ân, Emsâlü'l-Kur'ân, Kısasü'l-Kur'ân, İ'câzü'l-Kur'ân gibi başlıklar altında Necm Sûresi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and interpret Surah An-Najm from the Qur'an, a surah that requires ongoing understanding and clarification, within the framework of Qur'anic sciences. According to the majority of scholars, Surah An-Najm is classified as a Meccan surah and consists of 62 verses. Its name is derived from the term“najm,”which appears in its first verse and is used in an oath, commonly understood to mean“star.”The surah begins by emphasizing that the religion conveyed by the Prophet Muhammad is not a personal claim but is based on revelation and definitive knowledge. It argues that the polytheists' associating partners with Allah is a baseless claim based on conjecture. The surah also indicates that those who follow the true teachings of Islam, as brought by previous prophets such as Ibrahim and Musa, and engage in righteous deeds will be rewarded, while those who reject the truths conveyed by Muhammad will face destruction like the people of Nuh, 'Ad, and Thamud. Therefore, worship and servitude to Allah are mandated before death and the Day of Judgment. This thesis is structured into an introduction and two main chapters. The introduction provides information about the purpose, subject, scope, methodology, and sources of the research. The first chapter addresses the verses of Surah An-Najm by examining their internal coherence and grouping them accordingly. It also explains many of the words found within these verses and performs an exegesis considering the context of these verses. The second chapter evaluates the surah from the perspective of Qur'anic sciences. Topics covered include the Surah's opening, name, order, number of verses, words, and letters, its Meccan or Medinian origin, reasons for revelation, its virtues, abrogation, relevance studies, pauses and beginnings, various readings, and the classification and examples of the Qur'an, using Surah An-Najm as a case study.