Sosyal medya ve e-ticaret kullanıcılarının gizlilik ve güven algılarının değerlendirilmesi: Türkiye – ABD karşılaştırması
The privacy and security perceptions of social media and e-commerce users: Turkey – USA comparison
  1. Tez No: 533079
  2. Yazar: ERKAN ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKRAM DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ARPANET adlı proje ile“internetin”üniversiteler arasında kullanılmaya başlanmasını world wide web (web) sayfası hizmetinin ve akıllı telefon teknolojilerinin kullanıma girmesi gibi gelişmeler takip etmiştir. Bu gelişmeler ile birlikte internet kullanımı günümüze kadar hızla artarak devam etmiştir. Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun gündelik hayatının önemli bir parçası haline gelen internetin en yaygın kullanım alanının başında ise sosyal ağlar ve sosyal medya uygulamaları gelmektedir. Ayrıca günümüzde sosyal ağlar ve online alışveriş sitelerinin alışveriş için sıklıkla kullanılır hale geldiğini görmekteyiz. Tüm bu gelişmeler gündelik hayatımıza birçok kolaylıklar ve yenilikler sağladığı gibi bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. Bunların en başında ise sosyal ağlarda ve online alışveriş sitelerinde paylaştığımız kişisel bilgi ve verilerimizin iznimiz olmadan devletler, kurumlar, şirketler ya da 3. Şahıslar tarafından elde edilebilir, işlenebilir ve kullanılabilir olması gelmektedir. Bu durum kişisel bilgi ve verilerimizin yeteri kadar korunamadığı, gizliliği ve güvenliğinin tehdit altında olduğu gerçeğini ortaya koymakta ve internet kullanıcılarının bu tehdit karşısında nasıl davranışlar sergiledikleri sorusunu akla getirmektedir. Bu çerçevede projenin amacı internet kullanıcılarına ait kişisel bilgi ve verilerin gizliliğinin korunmasının son derece önemli hale geldiği bir dönemde sosyal medya ve online alışveriş siteleri kullanıcılarının gizlilik ve güven algılarının Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ölçeğinde karşılaştırılarak değerlendirilmesi, analiz edilmesi ve raporlanmasıdır. Bilgi Gizliliği ve Güvenliği, Sosyal Ağlar, E-ticaret ile Online Gizlilik ve Güvenlik gibi kavramlar ve konular incelendikten sonra araştırma ile hedeflenen Türkiye'de sosyal medya ve online alışveriş siteleri kullanıcıların gizlilik ve güven bağlamında farkındalık ve endişe seviyelerinin, sergiledikleri davranış türleri (kontrol, tedbir vb.) ve farklılıklarının e-ticaret boyutunda araştırılması ve değerlendirilmesidir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular ayrıca ABD'deki kullanıcılar ile karşılaştırılarak farklılıklar ve benzerlikler ortaya konacaktır. Tüm araştırma sonuçları değerlendirildikten sonra araştırmanın sınırlılıkları belirlenecek ve ileriki araştırmalar için tavsiye ve öneriler geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Being started to use of the“internet”by means of ARPANET Project among some Universities have been followed by developments such as the use of the service of world wide web (web) and smart phone technologies. Along with these developments the use of internet has increasingly come until today. Social networks and social media applications are the leading areas of usage of the internet which is becoming one of the most important parts of the daily life of the world population. Beside we see that social networks and online shopping sites are being used frequently for commercial purposes. All these developments provide many facilities and innovations in our daily life as well as bring some problems along with it. At the outset of these problems are the collection, processing and usage of the personal information - which we shared in the social networks and online shopping sites - by the governments, organizations, companies or the 3rd parties. This situation puts forward the reality of our personal information and data are unable to be protected sufficiently and the privacy and security of those are under threat. And it brings to mind the question of how internet users display behaviours against this threat. In this framework the aim of the research is the assessment, analyse and reporting of the privacy and security perceptions of social media and online shopping site users in terms of Turkey and the United States of America (USA) Comparison in the very important age of the privacy of the personal information and data belong to internet users to be protected. After examination of concepts and subjects like Information Privacy and Security, Social Networks, E-Commerce and Online Privacy and Security the Research aims at studying and evaluating the awareness and concern levels, behaviour types (control, precaution etc.) and differences of social media and online shopping site users in the context of privacy and security. Furthermore the findings obtained as a result of the study will be compared with the users in the USA and differences and similarities will be revealed. After the evaluation of all results of the study limitations of the Research will be determined and recommendations and suggestions will be developed for future researches.