Preterm yenidoğanlarda orogastrik tüp takma işlemi nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmada anne sütü, sarmalama ve cenin pozisyonu verme yöntemlerinin etkisi
Effect of expressed breast milk, swaddling and facilitated tucking methods in reducing the pain caused by orogastric tube insertion in preterm newborns
  1. Tez No: 533123
  2. Yazar: VİLDAN APAYDIN CIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, preterm yenidoğanlarda Orogastrik Tüp (OGT) takma işlemi nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmada anne sütü, sarmalama ve cenin pozisyonu verme yöntemlerinin tek başına ve kombine olarak kullanılmasının etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma, randomize, çift kör ve kontrollü deneysel bir çalışmadır. Bu araştırma, Kasım 2017-2018 tarihleri arasında Antalya ilinde bulunan üç tane Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde uygulanmıştır. Araştırmada, kontrol (n=33), sarmalama (n=30), cenin pozisyonu (n=32), anne sütü (n=31), sarmalama+anne sütü (n=30) ve cenin pozisyonu+anne sütü (n=31) gruplarını oluşturan toplam 187 preterm yenidoğan yer almaktadır. Veri toplama araçları olarak; Preterm Yenidoğan Tanıtım Formu, Fizyolojik Ölçüm Formu ve Prematüre Bebek Ağrı Ölçeği (PIPP) kullanılmıştır. Pretermler video kamera ile OGT takma işlemi öncesi, işlem sırası ve sonrası kayıt altına alınmıştır. Araştırmadan bağımsız iki ağrı uzmanı tarafından video kayıtları incelenerek PIPP değerlendirmesi yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde çoklu tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, shapiro-wilk, eşli örneklem t-testi, bonferroni testleri ve Genelleştirilmiş Tahmin Eşitliği logistik regresyon modeli kullanılmıştır. Bulgular: Gruplar cinsiyetlerine, gestasyon yaşlarına, postnatal yaşlarına ve vücut ağırlığına göre karşılaştırıldığında, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). PIPP ölçeğinde, uzmanlar arası tutarlılık güvenirliği 0.90'dan yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the efficacy of the use of expressed breast milk, swaddling and facilitated tucking methods alone and combination in reducing the pain caused by Orogastric Tube (OGT) insertion in preterm newborns. Method: The study was a randomized, double-blind and controlled experimental study. This study was conducted between November 2017-2018 in the three Neonatal Intensive Care Units in Antalya. A total of 187 preterm newborns, which consist of control group (n=33), swaddling group (n=30), facilitated tucking (n=32), expressed breast milk (n=31), swaddling+expressed breast milk group (n=30), and facilitated tucking+expressed breast milk group (n=31) were included into the study. As data collection tools; Preterm Neonatal Descriptive Form, Physiological Measurement Form and Premature Infant Pain Profile (PIPP) were used. Preterms were recorded with the video camera before, during and after the OGT installation process. Video recordings were examined by two pain specialists, blind to the intervention, and PIPP evaluation was performed. For statistical analysis of the study data, two-way analysis of variance for the multiple repeated measurements, shapiro-wilk, paired-sample t-test, bonferroni, Generalised Estimating Equation (GEE) logistic regression model were used. Results: When groups were compared in terms of their genders, gestation ages, postnatal ages and body weight, no statistically significant difference was found between them (p>0,05). On the PIPP scale, inter- specialist consistency reliability was> 0.90.