Preterm yenidoğanlarda orogastrik tüp takma işleminde oluşan ağrıyı azaltmada anne sütü ve örgü ahtapotun etkisi
The effect of breast milk and knitted octopus in reducing pain during orogastric tube placement in preterm newborns
  1. Tez No: 998858
  2. Yazar: MELEK NUR GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, preterm yenidoğanlarda orogastrik tüp takma işlemi sırasında oluşan ağrı ve fizyolojik değişimleri azaltmada anne sütü ve örgü ahtapot uygulamalarının etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, 10 Mart 2024–31 Mayıs 2025 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde, dâhil edilme kriterlerini karşılayan 70 preterm yenidoğan (anne sütü=23, örgü ahtapot=24, kontrol=23) ile yürütülmüştür. Veriler Preterm Yenidoğan Tanıtım Formu, Fizyolojik Parametreler Ölçüm Formu ve Prematüre Bebek Ağrı Profili (PIPP) kullanılarak toplanmıştır. Anne sütü grubuna işlemden 2 dakika önce 1 ml anne sütü verilmiş; örgü ahtapot grubuna işlemden 5 dakika önce, işlem sırası ve sonrasında bebeğin gövdesine ahtapot yerleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise rutin orogastrik tüp takma işlemi uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım testleri, gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik ve nonparametrik testler, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve kategorik veriler için ki-kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Grupların tanımlayıcı özellikleri incelendiğinde; doğum şekli, doğum ağırlığı, postnatal yaş ve orogastrik sonda takılma süresi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05); ancak kontrol grubunun 1. ve 5. dakika Apgar skorları müdahale gruplarına göre daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). İşlem sırasında tüm gruplarda kalp atım hızı ve PIPP ağrı skorlarında artış, oksijen satürasyonu (SpO₂) düzeylerinde ise düşüş gözlenmiştir (p<0,05). İşlem sonrası ölçümlerde anne sütü ve örgü ahtapot gruplarında kontrol grubuna kıyasla kalp atım hızı ve PIPP skorlarında azalma, SpO₂ düzeylerinde ise artış saptanmıştır (p<0,05). Tekrarlı ölçümlerde kalp atım hızı, SpO₂ ve PIPP ağrı skorları açısından zaman, grup ve grup × zaman etkileşiminin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0,05). Sonuç: Anne sütü uygulamasının, orogastrik tüp takma işlemi sırasında fizyolojik değişimleri ve ağrı düzeyini azaltmada en etkili yöntem olduğu görülmektedir; bu nedenle ağrılı girişimlerde güvenli ve etkili bir non-farmakolojik analjezik olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of breast milk and knitted octopus techniques on reducing pain and psychological changes during orogastric tube insertion in preterm neonates. Method: The study was conducted between 10 March 2024 – 31 May 2025 at the Neonatal Intensive Care Unit of Pamukkale University Hospital with 70 preterm neonates who met the inclusion criteria (breast milk=23, knitted octopus=24, control=23). Data were collected using the Preterm Neonatal Introduction Form, the Physiological Parameters Measurement Form, and the Premature Infant Pain Profile (PIPP). In the breast milk group, 1 ml of breast milk was administered 2 minutes prior to the procedure; in the knitted octopus group, the octopus was placed on the infant's torso 5 minutes before, during, and after the procedure. The control group received routine orogastric tube insertion. Data analysis included descriptive statistics, test of normality, parametric and nonparametric tests for intergroup comparisons, repeated measures analysis of variance, and Chi-square tests for categorical data. Results: Examination of the descriptive characteristics of the groups revealed no statistically significant differences among the groups in terms of mode of delivery, birth weight, postnatal age, or duration of orogastric tube insertion (p>0,05); however, the 1st and 5th-minute Apgar scores of the control group were found to be higher than those of the intervention groups (p<0,005). During the procedure, all groups exhibited increases in heart rate and PIPP pain scores, along with decreases in oxygen saturation (SpO₂) levels (p<0,05). Post-procedural measurements demonstrated that, compared with the control group, the breast milk and knitted octopus groups showed reductions in heart rate and PIPP scores, as well as increased SpO₂ levels (p<0,05). Repeated measures analysis indicated statistically significant effects of time, group and the group × time interactions on heart rate, SpO₂, and PIPP pain scores (p<0,05). Conclusion: Breast milk appears to be the most effective method for reducing physiological changes and pain levels during orogastric tube insertion; therefore, it is recommended as a safe and effective non-pharmacological analgesic in painful procedures.