Prenatal tanı testi için başvuran gebelerin distres düzeyleri ile bebek sağlık denetim odağının belirlenmesi
Determining the fetal health locus of control with thedistress levels of pregnant women who apply for prenataldiagnosis tests
- Tez No: 533126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, prenatal tanı testi için başvuran gebelerin distres düzeyleri ile bebek sağlık denetim odağının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Antenatal Polikliniği ve Prenatal Tanı Tedavi Ünitesine Haziran 2017 - Ağustos 2017 tarihleri arasında başvuran 153'ü riskli, 153'ü riskli olmayan gebe ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Gebe Bilgi Formu, Ayla Çapık'ın geçerlilik ve güvenirlilik çalışmasını yaptığı (2013) Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (Tilburg Pregnancy Distress Scale–TPDS-TGDÖ), Duyan ve arkadaşlarının geçerlilik güvenirlik çalışmasını yaptığı (2012) Anne Karnındaki Bebek Sağlık Denetim Odağı Ölçeği (Fetal Health Locus of Control–FHLC-AKBSDO) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal-wallis, Mann Whitney U, Anova test ve Independent t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the fetal health locus of control with the distress levels of pregnant women apply for prenatal diagnostic test. Descriptive and cross-sectional study was conducted with 153 patients who are at risk for pregnancy and 153 patients who are not at risk for pregnancy. Patients were pregnant who applied to the Antenatal Polyclinic and Prenatal Diagnosis Treatment Unit of Istanbul University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between June 2017 and August 2017. The data of study was obtained by Pregnant Information Form, Tilburg Pregnancy Distress Scale (2013) of which the validity and reliability study was made by Ayla Çapık and The Fetal Health Locus of Control Scale of which validity and reliability study was made by Duyan, Özcan and Okutucu. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U, Anova test and independent t test were used.