Nonreaktif sonuçlanan nonstres testinden sonra uygulanan hemşirelik girişimlerinin karşılaştırılması
A Comparison of nursing procedures which were applied after nonstress test and resulted as nonreaktive
  1. Tez No: 69433
  2. Yazar: FATMA DENİZ SAYINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE EKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
3. ÖZET Nonreaktif Sonuçlanan Nonstrea Testinden Sonra Uygulanan Hemşirelik Girişimlerinin Karşılaştırılması Doğumhane ve doğum servisleri ile, prenatal tanılama ünitelerinde çalışan tüm hemşirelerin, fetal disfresi en erken dönemde tanılayarak gerekli girişimler için zaman kazanmasıyla gebe ve fetus sağlığını sürdürme fırsatını elde edeceklerdir. Bu nedenle hemşirelerin güvenilirliği yüksek ve noninvaziv bir yöntem olan NST yi bilme, gebeyi ve aileyi bu teste hazırlama.uygulama ve sonuçlarını değerlendirme, gerekli girişimleri başlatma sorumluluğunu alması ile gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de perinatal mortalite ve morbiditenin azaltılmasına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, ülkemizde hemşirelerin, prenatal tanı ve testler konusunda bilgilerinin artırılması, uygulamaya cesaretlendirilmesi ve en çok kullanılan testlerden biri olan NST'de Nonreaktif sonuç ile karşılaşıldığında uygulanması gerekli hemşirelik girişimlerinin etkilerini incelemektedir. Araştırma grubumuzu Şişli Etfal Hastanesi l. Kadın Doğum Kliniğine başvuran NST'si nonreaktif sonuçlanan, araştırmaya katılmaya gönüllü 105 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında vakaların tanıtıcı bilgilerini içeren bir form, kardiotokografi cihazı, 50 gr. gikoz paketleri, çalar saat kullanıldı. NST'si nonreaktif olan 105 gebeden I. grup 45 kişiye fetusu sarsma işlemine ek olarak glikoz verildi. II. gruptaki 30 kişiye fetüsü sarsmaya ek olarak vibroakustik stimulasyon yapıldı. III. gruptaki 30 kişiye ise fetüsü sarsmaya ek olarak oral glikoz verme ve vibroakustik stimulasyon girişimleri birlikte uygulandı. \V Araştırmaya katılan gebelerin %65.7'slnde 20 dakikada en az 2 kez 15 atım/15 san. süren akselerasyon oluştuğu, ancak tüm gebelerin Minik prognozları da dikkate alındığında%60'mn fetal sağlıklarının iyi olduğu kabul edilmiştir. Çalışma sonucunda, III. grupta uygulanan girişimlerin diğer girişimlerden daha etkili olduğu ortaya çıkarılarak, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY A Comparison of Nursing Procedures Which were Applied after Nonstresa Test and resulted as Nonreactlve All nurses working in prenatal diagnostic departments and delivery units can detect fetal distress in the earliest stage possible and thus spare time for the upcoming necessary procedures. This provides the pregnant and the fetus with the facility to stay in good health. The nurse has the responsibility to know every thing about NST as to how it works, preparation of pregnant for it and evaluate the results. This will giverise to the ultimate result of reducing the prenatal mortality in our county as in other developed countries. The aim of this study is to increase the knowledge of the nurses about prenatal diagnosis and tests and to encourage them for NST application and to investigate the effects of following tests when they face with a non-reactive NST. Our study group is formed up with 1 05 voluntary pregnant women with non-reactive NST who came for fallow up to the Şişli Etfal Clinic of obstetrics. Collection of date; an information form which includes introductory information's and published in the light of literature knowledge, fetal monitoring 50 gr. glucose packets and alarm dock was used. Fetal shocking+oral glucose was given to 45 person from 105 pregnant with nonreactive NST fetal shocking + vibroacustjc stimulation was given 30 person in II. group. Fetal shocking and vibroacustjc stimulation and oral glucose was applied together to 30 person in III. group.vu It was accepted that fetals are healthy by taking into consideration the acceleration which happened and passed 15 atm/15 n, twice and more than twice times in 20 minutes In the 65.7 % of pregnant who were attended to our study and clinical situation 60% of pregnant At the end of our study it was found that the procedures which was applied in III. group was more effective than the other procedures.