Küresel ekonomik kriz ve Avrupa borç krizinin Türkiye hisse senedi piyasası üzerindeki etkileri: Olay çalışması yaklaşımı
The effects of the global economic crisis and the European debt crisis on Turkish stock market: Event study approach
- Tez No: 533183
- Danışmanlar: PROF. ASİYE ÖZLEM ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya, son yirmi yılda iki önemli ekonomik krizle karşılaşmıştır. Bunlardan biri küresel ekonomik kriz, diğeri ve daha güncel olanı ise Avrupa borç krizidir. Her iki ekonomik kriz de dünyadaki ülkeler üzerinde geniş bir dramatik etki yaratmıştır. Bu dramatik etki, hisse senedi piyasalarında yaşanan düşüş, iflaslar, işsizliğin artması, yaşam koşullarının zorlaşması ile örneklenebilir. Bu çalışmanın ana amacı birbirini takip eden iki ekonomik krizin Borsa İstanbul'u nasıl etkilediğini araştırmak ve kriz dönemlerinde piyasanın etkinliğini analiz etmektir. Bu amaçla, BIST'in küresel ekonomik kriz ve Avrupa borç krizi haberlerine olan duyarlılığı, olay çalışması yöntemiyle tahmin edilmiştir. Bu çalışmada yirmi yedi ekonomik, politik ve sosyal haber, olay olarak kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler 2000 - 2017 yılları arasındaki BIST100 (XU100), BIST Mali (XUMAL), BIST Sınai (XUSIN) ve BIST Hizmetler (XUHIZ) endekslerinin günlük kapanış fiyatlarıdır. Çalışma sonucunda her iki kriz döneminde de anlamlı negatif anormal ve kümülatif anormal getirilere rastlanmıştır, ancak bunlar küresel finansal kriz döneminde miktar olarak daha fazladır. Bu nedenle küresel ekonomik krizin Borsa İstanbul üzerinde Avrupa borç krizinden daha fazla negatif etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca, bu kriz dönemlerinde piyasadan anlamlı kümülatif anormal ve anormal getiriler elde edilmesi nedeniyle piyasanın etkin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last two decades the world faced two major economic crises. The one of them is known as“global financial crisis”and the other and a more recent one is called as“the European debt crisis.”Both economic crises have had a far reaching dramatic effect on countries around the world. This dramatic effect can be exemplified by downturn in stock markets, bankruptcies, rises in unemployment, difficulty life conditions. The main aim of the present study is to investigate how the effect of the subsequent economic crises on Borsa Istanbul and is to analize the efficiency of the market in times of crises. For this purpose, responsiveness of BIST to global economic crisis news and European debt crisis news was estimated with event study methodology. In this study, twenty seven economic, political and social news were used as events. The data which is used in this study daily closing stock prices of BIST100 (XU100), BIST Financials (XUMAL), BIST Industrials (XUSIN), and BIST Services (XUHIZ) indices between 2000 - 2017. As a result of the study, significant negative abnormal and cumulative abnormal returns were observed in both crises periods, but they were more in amount during the global financial crisis. For this reason, it was seen that the global financial crisis has more negative effect on Borsa Istanbul more than European debt crisis. Besides, it was concluded that the market was not efficient during these crises periods because of the getting significant cumulative abnormal and abnormal returns from the market.