Bengal bölgesinde İslâmiyet'in yayılışı ve sosyal etkileri (1203-1757)
The spread of Islam in Bengal region and social effects (1203-1757)
  1. Tez No: 533215
  2. Yazar: ABDUR RAHMAN FUAD FUAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın asıl amacı Bengal'de İslamlaşma konusunda Batılı tarihçiler tarafından ortaya konulan teorilerin bir analizini yapıp ortak bir sonuca ulaşmaktır. Ayrıca bu çalışmanın diğer amacı ise Türkçe'de bu başlık üzerine akademik çalışmaların olmaması nedeniyle konuyla ilgili tarihsel olayları veya ifadelerin hepsini bir araya getirerek yeni bir tezin ortaya sunulmasıdır. Bu araştırma yapılırken Bengalce ve İngilizce ana kaynakların yanında ikincil kaynaklar da kullanılmaya çalışılmıştır. Bengal bölgesinin İslamlaşması ve Müslümanların tarihi, 1203'te Bengal bölgesini fetheden İhtiyaruddin Muhammed b. Bahtiyar Halacî döneminden önce başlamıştır. Çok önceden Müslümanlar ticaret amacıyla Bengal bölgesine geliyordu. Diğer taraftan sûfilerin gelmesi ile Bengal halkının müslümanlaşması ortaya çıkmıştır. Bazı doğal sebeplerin yanında bir taraftan Müslüman yöneticilerin yumuşak davranışıyla, diğer taraftan da sûfiler ve âlimlerin sayesinde Müslümanların sayısı artmaya başlamıştır. Ancak XVI. yüzyıldan sonra hem sûfilerin bir kısmı Brahmanların İslam dışı din ve sosyal etkilerinden etkilenmiştir. Hem de Hindu dininden İslam'a geçen yeni Müslümanlar eski sosyal ve kültürel adetlerini devam ettirmeye çalışmıştı. Sûfiler de eski sosyo-kültürel adetleri için Bengal halkına mâni olmamıştır. Son olarak, Bengal Müslümanların sosyo-kültürel probleminin ortaya çıkışı nasıl ve nereden olduğunu bahsetmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this research is to analyse the Western historians' controversial theories about the Islamization in Bengal and by which, we have reached in a tangible solution. Moreover, another purpose of this thesis is to give an innovative shape in the research by coalescing all of the historical data and events, which are related to the thesis theme. In addition, the scarcity of academic works in Turkish literature about on this topic is another core reason for this research work. By the way, to enhance the quality of this academic research, mainly we have focused on related primary sources and secondary sources both in Bengali and English literatures. However, after the 16th century, some of Sufis, were affected by the Brahmans' non-Islamic social and religious activities. Moreover, the new Muslims who were converted from Hinduism to Islam, had tried to maintain their old social and cultural traditions. In this way, the Sufis did not interrupt them for accepting their old socio-cultural traditions. Finally, we have tried to discuss the appearance of socio-cultural problems of the Bengali Muslims.