Bâbürlüler döneminde Bengal'in İslamlaşması (1526-1858)
Islamization of Bengal during the Mughal period (1526-1858)
  1. Tez No: 874275
  2. Yazar: ABDUR RAHMAN FUAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez, Bâbürlüler döneminde Bengal'in İslamlaşma sürecini inceleyerek, çeşitli dinî, kültürel ve sosyal faktörler arasındaki çok yönlü etkileşimleri vurgulamaktadır. Bu çalışma XVI.-XIX. yüzyıllar ekseninde, Bengal bölgesinde, sûfîler ve tarikatların rollerini, Hanefi mezhebinin etkisini, Şiilerin ortaya çıkışı ile nüfuzlarını ve İslam'ın yayılmasında göçmenlerin ve yerel dönüşümlerin katkılarını araştırmaktadır. Kültürel yayılma, sosyo-ekonomik faktörler ve siyasi himâye de dahil olmak üzere çeşitli İslamlaşma konularına dayanan bu tez, Bengal'de İslam'ın yayılmasını yönlendiren mekanizmaları nitelikli bir şekilde anlatmayı hedeflemiştir. Bâbürlü hükümdarlarının tepeden gelen girişimleri ile tabandan gelen temel hareketler arasındaki etkileşimi dikkate alan ve dinî dinamikleri şekillendirmede yerel unsurların önemini vurgulayan bu tez ayrıca, Bengal'in senkretik geleneğinin İslam inançlarının var olan kültürel uygulamalarla entegrasyonunu nasıl kolaylaştırdığını ve özgün Bengal Müslüman kimliğine nasıl yol açtığını izah etmektedir. Diğer yandan, İslam'ın yenilenme sürecini, yerel geleneklerin İslam öğretileriyle uyumlu hale getirilmesini, benzersiz dinî ritüel ve şenliklerin ortaya çıkmasını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis meticulously examines the process of Islamization in Bengal during the Mughal period, with a particular focus on the multifaceted interactions among various religious, cultural, and social factors. It provides a detailed investigation into the roles of Sufis and Sufi orders, the influence of the Hanafi school of thought, the emergence and influence of Shi'ism, and the contributions of migrants and local transformations through the spread of Islam in the Bengal region by the 16th to 19th centuries. By delving into diverse Islamization issues, such as cultural diffusion, socio-economic factors, and political patronage, this study aims to provide a qualitative description of the mechanisms that guided the spread of Islam in Bengal. It also explores the interplay between top-down initiatives by Mughal rulers and grassroots movements, emphasizing the role of local elements in shaping religious dynamics. The thesis further illuminates how Bengal's syncretic tradition uniquely facilitated the integration of Islamic beliefs with existing cultural practices, leading to a distinct Bengali Muslim identity. It aThis thesis meticulously examines the process of Islamization in Bengal during the Mughal period, with a particular focus on the multifaceted interactions among various religious, cultural, and social factors. It provides a detailed investigation into the roles of Sufis and Sufi orders, the influence of the Hanafi school of thought, the emergence and influence of Shi'ism, and the contributions of migrants and local transformations through the spread of Islam in the Bengal region by the 16th to 19th centuries. By delving into diverse Islamization issues, such as cultural diffusion, socio-economic factors, and political patronage, this study aims to provide a qualitative description of the mechanisms that guided the spread of Islam in Bengal. It also explores the interplay between top-down initiatives by Mughal rulers and grassroots movements, emphasizing the role of local elements in shaping religious dynamics. The thesis further illuminates how Bengal's syncretic tradition uniquely facilitated the integration of Islamic beliefs with existing cultural practices, leading to a distinct Bengali Muslim identity. It also examines the process of Islamic renewal, the adaptation of local traditions to Islamic teachings, and the evolution of unique religious rituals and festivals. Overall, this thesis, firmly grounded in qualitative research methodology through content and descriptive analysis, provides a comprehensive understanding of how Bengal's Islamic identity was shaped within the broader framework of the Mughal Empire. It underscores the complexity and dynamism of religious transformation, highlighting the enduring legacy of synthesis and diversity in Bengal's religious landscape. lso examines the process of Islamic renewal, the adaptation of local traditions to Islamic teachings, and the evolution of unique religious rituals and festivals. Overall, this thesis, firmly grounded in qualitative research methodology through content and descriptive analysis, provides a comprehensive understanding of how Bengal's Islamic identity was shaped within the broader framework of the Mughal Empire. It underscores the complexity and dynamism of religious transformation, highlighting the enduring legacy of synthesis and diversity in Bengal's religious landscape.