Yabancı diller yüksekokulu öğretim görevlilerinin beceri dönüşümü
Transformation of skills for lecturers in school of foreign languages
  1. Tez No: 533214
  2. Yazar: MUTEBER GAMZE BOZGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SIDDIK GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geleceğin yükseköğretim kurumlarının geleceğini belirleyen unsurlardan birisi de öğretim görevlileri ve öğretim görevlilerinin yükseköğretimdeki değişim ve gelişime ne yönde tepkiler geliştirdiğidir. Yükseköğretimin gittikçe yaygınlaşması ve kitleselleşmesiyle birlikte yükseköğretim kurumlarından ve yükseköğretim çalışanlarından beklenen işlevler ve roller de değişmektedir. Bu çerçevede, öğretim görevlilerinin bazı becerilerinden yoksunlaştığı (deskilling); bazı becerilerini ise geliştirdiği ve güncellediği (upskilling) görülmektedir. Örneğin, mevcut dönüşüm, öğretim görevlilerinin kimi mesleki ve pedagojik becerilerini kullanmaktan mahrum bırakmakta, buna karşılık olarak kimi teknolojik ve yönetsel becerilerini geliştirmelerine yol açabilmektedir. Sosyal politika çerçevesinde akademik emek sürecinin proleterleşmesi, akademik emeğin değersizleşmesi, niteliksizleşmesi, otoritenin ve sorumluluğun yitirilmesi, yönetimsel kontrolün artması ve sözleşmeli öğretim görevlilerinin güvencesiz çalışma koşulları altında yeni bir alt sınıf oluşturması karşılaşılan sorunlardan bazılarıdır. Devlet ve vakıf üniversitelerinde kalabalık öğretim görevlisine sahip Yabancı Diller Yüksek Okullarında becerilerin geliştirileceği ve güncelleneceği altyapıyı sağlamak gereklidir. Becerilerinden yoksunlaşılan alanları ve nedenlerini belirleyip önlemler alarak çeşitli politikalar geliştirmek daha nitelikli akademisyenlerin yetişmesine katkıda bulunacaktır. Bu tez çalışması yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim görevlilerinin beceri dönüşümünü araştıran keşfedici bir nitel bir çalışmadır. Ankara'da yabancı dilde eğitim veren devlet ve vakıf üniversitelerindeki bölümlere hazırlık amaçlı İngilizce eğitimi veren 14 öğretim görevlisiyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan mevcut araştırma çerçevesinde, öğretim görevlilerinin pedagojik, akademik ve yönetsel becerilerinde bir dönüşüm olup olmadığını, bir dönüşüm varsa en çok hangi alanlarda görüldüğü incelenmiştir. Böylece, değişen ve gelişen mevcut yapının akademik rolleri nasıl ve ne yönde değiştirdiğine bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretim görevlilerinin en fazla gelişen becerileri olarak teknolojik ve pedagojik beceriler öne çıkmıştır. Artan iş yükü, kısıtlı profesyonel gelişim imkanları, karar alma sürecine dahil edilmeme ve yönetimsel kontrolün artması öğretim görevlilerinin en çok araştırma ve pedagojik becerilerinden yoksunlaşmalarına sebep olan temalar olarak öne çıkmıştır. Katılımcılardan neredeyse yarısının neyin öğretileceği konusunda özerkliğe sahip olmamayı, artan yönetici kontrolünü ve karar alma sürecinde aktif rol almamayı destekliyor olmaları sınırları belirlenmiş eğitim faaliyetleri içinde daha rahat hissettikleri sonucunu ortaya çıkarmıştır. Becerilerini geliştirecek ortamlardan yoksun kalan öğretim görevlilerinin, farkındalıklarının, ilgilerinin ve profesyonel gelişime olan ihtiyaçlarını etkilediği görülmüş bunun yanı sıra aşırı iş yükü, görünmeyen mecburiyetler, destekleyici olmayan yönetici tutumları becerilerin dönüşümünü olumsuz etkileyen etkenler olarak sıralanmıştır. Öğretim görevlilerinin mesleki gelişimlerini destekleyecek profesyonel gelişim imkânları ve fırsatları sunulmaması, monotonlaşma, mekanikleşme ve gelecekten endişe duyma öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Academics in higher education are one and probably the most important determinant of the future of higher education. The roles and competencies expected from the lecturers in higher education have been in a transformation following the massification and proliferation in the higher education system. Within this framework, it seems clear that lecturers are experiencing upskilling and deskilling in specific areas. To illustrate, transformation at present seems to deskill lecturers in some of their professional and pedagogical skills whereas it upskills certain technological and administrative skills. Within the framework of social policy, proletarianization of academic work, academic labour becoming undervalued, loss of authority and responsibility, increase in managerial control and division of labour following the division between teaching and research are problems faced by the lecturers. A new subclass emerged for lecturers who work on contracts and lacking job security is considered to be another problem. Establishing the grounds and making policies for lecturers working in state and private universities to upskill and upgrade their skills and at the same time taking necessary precautions for the areas of deskilling is essential for policy makers to be able to contribute raising more qualified university lecturers. This exploratory qualitative thesis aims to look into the transformation of skills for 14 lecturers working in state and private universities in Ankara. As a result of in depth interviews conducted with English lecturers teaching in School of Foreign Languages, it is examined whether there has been a transformation in lecturers' pedagogical, academic or administrative skills and if so in which fields the transformation do exist. Hereby it provides an insight about how and what way the present transformation in higher education affects lecturers' roles and skills. As a result of the research, it is observed that the upskilling exists in technological and pedagogical skills. Work intensification, limited professional development opportunities, exclusion from decision making processes and increasing managerial control results in deskilling in research and teaching. Nearly half of the participants stated that they favor not being autonomous and also not being an active participant in decision making processes which may indicate that lecturers feel more comfortable when education processes are predetermined. Lecturers deprived of the opportunities for upskilling and upgrading themselves seem to be effected negatively in terms of their awareness, interests and need for professional development. In addition to that, work intensification, unseen responsibilities, unsupportive managerial attitudes are among the determinants of deskilling. It is noted that the codes like routinization, monotonous, mechanization and concern are repeated by lecturers several times.