Sosyal medyayla birlikte değişen reklam stratejileri: Sosyal medyada hedef kitle belirleme yöntemleri
Advertising strategies changing with social media: Methods of determining the target audience in social media
  1. Tez No: 533228
  2. Yazar: HALUK KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖNAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda, mobil iletişim ve internet teknolojilerinde meydana gelen gelişmelerle birlikte sosyal medya platformları, oldukça popüler olan uygulamalar haline gelmiştir. Sosyal medya platformları oldukça geniş kitleler tarafından kullanılan yeni dijital iletişim araçlarıdır. Hızla artan kullanıcı sayısı, bu yeni dijital platformları değerli birer reklam ortamı haline getirmiştir. Geleneksel reklam mecralarına göre oldukça farklı olan sosyal medya platformları, reklam uygulamalarını da değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Sosyal medyanın reklam alanına getirdiği en önemli yeniliklerden biri de hedeflenebilir reklamlardır. Bu bağlamda, sosyal medyayla birlikte değişen reklam uygulamalarını ve sosyal medyada hedef kitle belirleme sürecinde izlenen yöntemleri ortaya koymak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, reklam kavramı ele alınarak geleneksel reklam uygulamalarına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, sosyal medya kavramı ele alınarak sosyal medyanın reklam ortamı olarak nasıl kullanıldığı ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, sosyal medya platformlarında kullanılan hedef kitle belirleme yöntemleri sektör temelli olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda, dijital reklam ajanslarında çalışan alanında uzman kişilere yarı yapılandırılmış soru formları yöneltilerek görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, social media platforms have become very popular applications with the developments in mobile communication and internet technologies. Social media platforms are the new digital communication tools used by quite a large audience. The rapidly increasing number of users has made these new digital platforms a valuable advertising tool. Social media platforms, which are quite different from traditional advertising media, have also changed and transformed advertising applications. One of the most important innovations that social media brings to the advertising field is targeted advertisements. In this context, the aim of this study is to present the changing advertising practices with social media and the methods used in the target audience determination process in social media. In the first part of the study, the concept of advertising is discussed and traditional advertising practices are mentioned. In the second part of the study, social media concept is discussed and explained how social media is used as advertising medium. In the third part of the study, target audience determination methods used in social media platforms are examined by sector based. In line with this, semi-structured questionnaires were conducted to the experts in the field of digital advertising agencies.