Philip Roth'un Sokaktaki Adam ve Erhan Bener'in Yalnızlar Romanlarında yalnızlık imgesi
The image of loneliness in Philip Roth's Everyman and Erhan Bener's Yalnızlar
  1. Tez No: 533238
  2. Yazar: AYŞEGÜL ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Philip Roth'un Sokaktaki Adam ve Erhan Bener'in Yalnızlar Romanlarında Yalnızlık İmgesi başlıklı bu tez çalışmasının amacı Amerikan edebiyatının usta ismi Philip Roth'un Sokaktaki Adam romanı ile Erhan Bener'in Yalnızlar romanındaki yalnızlık imgesini incelemektir. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yalnızlık kavramına ilişkin kuramsal bir çerçeve çizilirken, ikinci bölümde bu kuramsal çerçeve de göz önünde bulundurularak Sokaktaki Adam ve Yalnızlar romanlarındaki yalnızlık imgesi incelenmektedir. İki farklı toplumda, iki farklı yazar tarafından, farklı dönemlerde yayınlanan bu iki romanın yalnızlık olgusunu ele alışında kimi farklılıklar bulunsa da her iki romanda da önemli benzerlikler de dikkat çekmektedir. Sokaktaki Adam romanında yalnızlık imgesi yaşlılık, emeklilik, ölüm, hastalık ve cinsellik olguları bağlamında ele alınırken, Yalnızlar romanında yalnızlık imgesi ölüm, hastalık, alkolizm, kentleşme ve cinsellik olguları bağlamında ele alınmaktadır. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı yöntemin izlendiği çalışmada varılan temel sonuç, farklı toplumlarda benzer özellikler taşıyan yalnızlık, insanlığın ortak sorunudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the image of loneliness in Philip Roth's Everyman and Erhan Bener's Yalnızlar. The study consists of two parts. In the first part, a theoretical framework of the concept of loneliness is drawn, in the second part, the image of loneliness in Everyman and Yalnızlar is compared in consideration of this theoretical framework. Although both novels were published in different societies and cultures, at different times, it strikes attention that the way the image of loneliness is dealt with shows both differences and similarities at the same time. While, the image of loneliness in Everyman is addressed in the scope of aging, retirement, death, illnesses, urbanization and sexuality, it is addressed with regard to death, illnesses, alcoholism, urbanization and sexuality in Yalnızlar. This study in which descriptive and comparative methods were used concludes that loneliness which carries similar features in different societies and cultures is a common problem for human being.