Risk ve girişim sermayelerinden yatırım almış şirketlerin muhasebe çevrelerinin uluslararası standartlara uyumu
Compliance with the international standards of accounting environments of companies who received investment from venture capital and private equity
- Tez No: 533265
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Risk ve girişim sermayelerini başarılı bir şekilde uygulayan ülkelerde ekonomik ve teknolojik alanlarda çok önemli katkılar sağlamış bir finansal model olmuştur. Bu model salt bilgi ve araştırmaların yanı sıra iş çevreleri ve deneyimlerden de önemli ölçüde faydalanarak oluşmuştur. Şirket faaliyetlerinin sonucu olan finansal tablolar yöneticilerin karar vermeleri için son derece büyük öneme sahiptir. Muhasebe sisteminin ve finansal tabloların uluslararası standartlara uygun hazırlanması şirket yöneticilerine ve diğer bilgi kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasına aracılık yapmaktadır. Aynı zamanda finansal tablolardaki bilgilerin bağımsız kuruluşlarca denetlenmesi de ortaklar arasındaki güveni artırmaya yönelik katkı sağlamaktadır. Gerçekleştirdiğimiz anket çalışması sonucunda risk ve girişim sermayesi yatırımı almış şirketler için bağımsız denetimin bu şirketlere önemli katkılar sağlayacağı görüşünde hemfikir oldukları görülmüştür. Risk ve Girişim Sermayesi yatırımı alan şirketlerin uluslararası muhasebe ve raporlama standartları konusunda çok bilgi sahibi olmadıkları, gerçekleştirdikleri muhasebe uygulamalarının ise \%41,31 oranında doğruluk payına sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Private equity and ventre Capital has been a financial model that made important economic and technological contributions to the countries which implemented it successfully. This model has been formed using not only raw information and research, but also benefited greatly from business networks and their experiences. Financial statements, which is a result of the company activities, has critical importance in decision making by the executives. Preparing the accountanant system and financial statements in compliance with the international standarts, enables the company executives and other information users to have access to accurate information. Furthermore, the inspection of the financial statements by independent institutions contributes in building up trust between business partners. As a result of the survey that we conducted, it is clear that independent audit will make important contributions to companies that received private equity and venture capital. It is also observed that the companies which received private equity and venture capital are not well informed about the international accounting and reporting standards, and their accounting practices have an accuracy rate of 41,31%.